Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anket Sonuçlandı! Merkez Bankalarının Gözdesi Altın Olacak

Dünya Altın Konseyi'nin anket sonuçlarına göre altın küresel rezervlerde daha yüksek paya sahip olacak. Detaylar haberde...
Anket Sonuçlandı! Merkez Bankalarının Gözdesi Altın Olacak
HABER GİRİŞ

Dünya Altın Konseyi, tarafından yapılan ve merkez bankalarının katılımcı olarak yer aldığı anket bugün yayımlandı. Ankete katılanların büyük çoğunluğu altının beş yıl içinde küresel rezervlerde daha yüksek bir paya sahip olacağını düşünüyor.

Yayımlanan anket sonuçlarına göre merkez bankaları, yüksek altın fiyatlarına rağmen önümüzdeki yıl resmi sektör talebinin artmasını bekliyor.

Ankete katılanların yüzde 69’u altının beş yıl içinde küresel rezervlerde daha yüksek bir paya sahip olacağını düşünüyor. Geçen yıl bu oran yüzde 62 iken, 2022’de ise yüzde 46 olarak kaydedilmişti.

Konsey tarafından paylaşılan rapora göre 2023 yılında merkez bankaların toplam 1.037 ton altını rezervlerine ekledi.

Ankete katılan bankalarının çoğunluğu, faiz oranı seviyeleri, enflasyon endişeleri ve jeopolitik istikrarsızlık gibi faktörlerin rezerv yönetim kararlarını etkileyen faktörler olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Dünya Altın Konseyi’nin Merkez Bankaları Küresel Başkanı Shaokai Fan konuya yönelik değerlendirmede bulundu.

Shaokai Fan, daha gelişmiş ülkelerin  altının küresel rezervlerde daha fazla yer tutacağını ve doların bu rezervlerdeki payının azalacağını düşündüğünü kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın