Yatırım yapmaya başla!

Ankete Katılanların Yarısından Fazlası, AB’nin 10-20 Yıl İçinde Dağılabileceğine İnanıyor

Avrupalı vatandaşların yarısından çoğunun Avrupa Birliği’nin (AB) 10-20 yıla kadar dağılabileceğine inandığı, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşu adına yapılan bir kamuoyu yoklaması sonucunda ortaya çıktı.
Ankete Katılanların Yarısından Fazlası, AB’nin 10-20 Yıl İçinde Dağılabileceğine İnanıyor

BBC tarafından yayınlanan bir habere göre; Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, Hollanda, Avusturya, Slovakya, Romanya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da bulunup ankete katılan bireylerin büyük bir kısmı Avrupa Birliği’nin dağılmasını gerçekçi bir ihtimal olarak gördüğünü bildirdi.

Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yürüyüş Partisi, yapılan kamuoyu yoklamalarında Marine Le Pen öncüğündeki AB karşıtı aşırı sağcı Ulusal Birleşme Hareketi’nin gerisinde kalmışa benziyor.

Gerçekleştirilen anketten elde edilen sonuçlara göre, Avrupa Birliği’nin çöküşüne en fazla ihtimal veren ülke %66 ile Slovakya oldu. Slovakya’yı %58 ile takip eden ülke ise Fransa iken, üçüncü sırada ise Romanya yer alıyor.

Avrupa Birliği'nin Çöküşüne En Fazla İhtimal Veren Ülke Slovakya OlduDiğer taraftan bahsi geçen anket, YouGov araştırma şirketi tarafından 14 farklı ülkedeki katılımcılara uygulandı. Ankette sadece %44 ile İsveç, %41 ile Danimarka ve %40 ile İspanya’da Avrupa Birliği’nin dağılacağına inanan kişi sayısının oranı %50’nin altında çıktı. Ayrıca anketin uygulandığı 14 ülke, Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalyelerin %80’ini temsil ediyor.

Bundan yaklaşık 70 yıl kadar önce çıkacak yeni bir savaşın önüne geçmek amacıyla oluşturulan ve bugün Avrupa Birliği’ne dönüşen Avrupa Çelik ve Kömür Topluluğu’nun kurucuları Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da ankete katılım gösteren her 10 kişiden 3’ü birlik üyeleri arasında çatışma yaşanmasını gerçekçi bir olasılık olarak değerlendirdiğini, buna bağlı olarak da Avrupa Birliği’nin dağılacağına inandığını söyledi.

Yapılan bu anket, Fransız ve Polonyalı vatandaşların üçte birlik kısmının bir savaş yaşanmasının muhtemel olduğuna inandığını gösteriyor.

Vatandaşların Üçte Birlik Kısmının Bir Savaş Yaşanmasının Muhtemel Olduğuna İnandığını GösteriyorYapılan araştırmalar sonucunda, bu görüşe sahip olan kişilerin özellikle Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmayacağını ya da aşırı sağcı partilere oy vereceklerini söyleyenler arasından çıkmasının da altı çiziliyor.

Anket, tüm bunlarla birlikte Avrupalıların refah seviyesinin düşmesinden de endişe ettiklerini ortaya çıkarıyor. Ankete katılan Almanların üçte biri ve İtalyan ile Fransızların dörtte biri ay sonunda mecburiyet gerektirmeyen harcamalar için ceplerinde para kaldığını bildirdi.

Ayrıca anketten elde edilen sonuçlar, Avrupa Parlamentosu seçimleriyle alakalı endişeleri de yansıtır durumda. Endişenin temelinde yatan sebep ise Avrupa Birliği liderlerinin uyarıları ve bazı üye ülkelerde popülist hükümetlerin iktidara gelmesi olarak görülüyor.

Macron, İtalya’daki aşırı sağcı Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini gibi liderlerin karşısında kendisini ‘anti popülist güçlerin lideri’ olarak tanımlıyor.

İtalya'daki Aşırı Sağcı Başbakan Yardımcısı Matteo SalviniÖte yandan AB vatandaşlarını Avrupa Parlamentosu seçimlerini bir tepki platformu haline getirmemesi konusunda uyarıda bulunan isim, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker olmuştu. Uygulanan anketin sonuçları, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci Brexit’in 27 üye arasında birleştirici etkisine rağmen, birlik arasında doğu ve batıda bir ayrışmanın varlığını gösteriyor.

Anket sonuçlarını değerlendirmeye alan Guardian gazetesi, göçmen karşıtı çıkışlarıyla gündeme gelen ve Yahudilik karşıtı söylemle Macar asıllı Amerikalı Yahudi iş adamı George Soros’u bir nefret figürü yapan milliyetçi lider Victor Orban’ın hoşgörüden yoksun bir demokrasi vizyonunu dayattığını iddia etti. Gazete ayrıca, Romanya, Polonya ve Macaristan’da Avrupa Komisyonu’nun hukukun üstünlüğüne saygıda kaygılı olduğunu bildirdi.

Avrupa genelinde seçmenlerin dörtte üçlük kısmının, ulusal düzeyde veya AB seviyesinde ya da her ikisinde birden siyasi sistemin iyi çalışmadığını düşündüğü de anketten elde edilen sonuçlarla ortaya çıktı. Bununla birlikte Fransa’da sistemin iyi bir şekilde çalıştığını düşünenlerin oranı ise sadece %15 olarak belirlendi. Fakat bunlara karşın, Avrupalıların üçte ikilik bölümünün AB ile ilgili olumlu görüşlere sahip olduğu çıkarımı ise Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurobarometer’in son anketi ile belirlenmişti.

Ulaşılan bu rakam 1983 yılından bu yana en yüksek seviyeyi temsil ediyor. Diğer bir yandan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Direktörü Mark Leonard, Avrupa yanlısı olan partilerin sessiz çoğunluğu uyandırmaya yönelik çaba göstermesi gerektiğini bildiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum