Paylaşım

Ankaralı Motor Ustası Emisyonu Yok Eden Bir Cihaz İcat Etti!


 

Ankaralı motor ustası 8 yıllık bir çalışma ile araçların çevreye yaydığı zehirli gazlardan kurtulma yolunu buldu. İşte detaylar...

En başta şunu demek isterim ki; ülkemizden böyle mucitler çıktığı için çok sevinçliyiz. Ankaralı motor ustası 50 yaşındaki Halis Yıldız, yıllarca firmaların, özellikle VW’nin başını derde sokan zehirli gaz atıklarına yönelik emisyonu yok eden bir cihaz icat etti.

Ve özellikle motorinle çalışan araçların havayı kirletme potansiyeli daha yüksektir. O yüzden ülkeler fosil yakıt olayını bitirerek, elektrikli araç dönemine geçiyor. Dünya ülkeleri bitirme çalışmaları yapa dursun, motor ustamız Yıldız, bir şey düşünmüş ve hayata geçirmiş.

Halis Yıldız, 8 yıldır hayalini kurduğu emisyon olayını bitirme için büyük adımlar atmış.

Adımlarından ilki, olayın derinliklerine inerek zehirli gazları dışarıya çıkarmadan nasıl yok edebilirimi düşünmüş. Ve bunun üzerine testler yapmış. Bu testlerden aldığı sonuçları iyi analiz ederek uygun cihazı ürtmeyi başamış. Yaptığı bu cihazı araç motorlarımızın enjektörüne taktı. İşte icat ettiği cihaz, çıkan zehirli gazları dışarı çıkarmadan yok etmeyi başarmış.

Yüzlerce kez denemeden sonra gerçekten de cihazın işe yaradığı anlaşılmış. Çünkü gönderilen proje için birçok üniversite tarafından işe yaradığı söylenmiş.

Tabi bu proje de, 4 Türk arkadaşın bulduğu kendi elektriğini üreten motorları gibi yatırım bekliyor.

Halis Yıldız dünyanın seyrini değiştirecek bu cihaz için devletten yardım bekliyor. Aslında bu gibi şeyleri pek değerlendirmesekte, bir umut Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri bu olay için bir çalışma başlatabilir.

Normalde projesini başka ülkelere sunsa garanti ciddiye alınarak ilerlemesi için gerekli tüm çaba harcanırdı. Ancak bizim halen daha bilimsel konular üzerinde gözle görülür bir girişimimiz yok denecek kadar az. Son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı elektrikli araba haberleriyle mutlu oluyoruz.

Yıldız, motor yanma odasında dışarı çıkmasına izin vermediği gazlardan dolayı insan sağlığı için büyük adım atmış oluyor. Bakalım bu sefere Halis Yıldız birilerinden yatırım alabilecek mi?

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın