Yatırım yapmaya başla!

Ankara Üniversitesi Raporunda Yerli Otomobil için Kenevir Önerildi

Ankara Üniversitesi Eczacılık ve Ziraat Fakültesi akademisyenleri tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’deki yerli otomobil üretiminde kenevir kullanılması önerildi.
Ankara Üniversitesi Raporunda Yerli Otomobil için Kenevir Önerildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üretim müjdesini verdiği ve bir dizi faydalarını sıraladığı kenevir tarımı konusu şu günlerde en önemli gündem maddelerimizden biri olarak dikkat çekiyor. Ankara Üniversitesi Eczacılık ve Ziraat Fakültesi akademisyenleri hazırladıkları Kenevir Raporu’nu yayımladı. Buna göre sanayinin birçok alanında kullanılan kenevirin, yerli otomobil için de kullanılması tavsiye edildi.

Ankara Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan Kenevir Raporu’na göre bu bitki ihracat açısından çok güçlü bir potansiyele sahip.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği kenevirin ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacağı konusu bilim insanları tarafından kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Sanayinin birçok dalında hammadde olarak kullanılan kenevirin her yerde yetişebildiği, çok az suya ihtiyaç duyduğu ve kendini zararlı böceklerden koruduğu için tarım ilaçlarına da gerek kalmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kenevirle ilgili olarak, bağımsız Türkiye’nin en önemli kararlarından biri olduğunu, bize sömürge gözüyle bakanların dayatmaları sonucunda topraklarımızda yetişen keneviri kendi ellerimize bir suç haline getirdiğimizi belirtti. Bu nedenle de üretim kararını müjde olarak nitelendirdiğini aktardı.

Kenevirin sağlıktan inşaata, otomotivden giyime kadar birçok alanda kullanıldığı bildirildi.

Raporda yer alan bilgiye göre kenevir; ağaç işleme sanayisi, ilaç yapımı, inşaat malzemeleri üretimi, kumaş yapımı, otomotiv sektörü, gemi halatı, izolasyon malzemeleri, kağıt sanayisi, banknot ve sigara kağıdı, kozmetik, biyodizel, biyokütle yoluyla enerji üretimi ve çay poşeti yapımı olmak üzere birçok alanda hammadde olarak kullanılıyor. Bu kadar geniş bir yelpazede kullanım alanına sahip bitkinin yasaklanmasının ülkemiz için ekonomik girdi anlamında önemli bir kayıp olduğu ifade edildi.

Raporda yer alan ve en dikkat çekici nokta ise yerli otomobil üretiminde kenevir önerisi oldu.

Otomotiv sektöründe de kullanılan kenevirin imalatta da tercih edildiği zaman taşıtların gövdesinin dayanıklılığını çelikten 10 kat daha fazla koruduğu tespit edildi. Sağladığı bu avantaj sayesinde Türkiye’nin yerli otomobil yapımında kullanılması tavsiyesinde bulunuldu. Ankara Üniversitesi akademisyenleri kenevirin esnek ve dayanıklı olduğu için binaların yalıtımında da kullanılabildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ocak ayının başında yaptığı konuşmada; bize dost görünen düşmanların ülkemizdeki kenevir üretimini elimizden aldığını, şu anda bu ürünü ithal ettiğimizi, ilgili bakanlıkların bu konu üzerinde çalıştığını ve yeniden üretime başlayacağımızı dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum