Yatırım yapmaya başla!

Angry Birds’le Büyük Bir Çıkış Yapan Şirket Borsayı Öğrenmeye Çalışıyor!

Angry Birds geliştiricisi Rovio Entertainment; borsanın nasıl oynanacağını öğrenmek için hala çalışıyor. İşte şirket CEO'sunun Rovio'nun düşüşü ve konuyla ilgili açıklamaları;
Angry Birds’le Büyük Bir Çıkış Yapan Şirket Borsayı Öğrenmeye Çalışıyor!

Angry Birds geliştiricisi Rovio Entertainment CEO’su Kati Levoranta, şirketin hala piyasaları öğrenmeye çalıştığını dile getirdi. Geçen yıl % 60 oranında değer düşüşü yaşayan Rovio, 2009’da çıkan Angry Birds’le büyük bir çıkış yakalamıştı.

Ve şirket geçen yıl Ekim ayında Nasdaq çatısı altındaki Helsinki Borsası’nda işlem görmeye başlamıştı. Hisselerin değeri ilk gün 12.34 euroya kadar ulaşmış ve bu fiyat şirketin değerlemesini 896 milyon euroya çıkarmıştı.

Neticede geçen yıl halka açılan Rovio Entertainment’ın hisseleri Şubat ayında büyük bir düşüş yaşadı ve şirketin hisse değerleri şu an 4.80 civarında seyrediyor.

Angry Birds Geliştiricisi Rovio'nun Hisseleri Düşüyor Rovio hisselerinin düşüşünün ardındaki başlıca nedense Şubat ayında şirketten yapılan kar uyarısı olmuştu. Buna göre Rovio; 2018’de % 40 oranında gelir düşüşü beklediğini açıklamış ve firmanın piyasa değeri % 50 oranında düşmüştü.

Zira Rovio’nun açıkladığı beklentiler, analistlerin % 14.5’lik faaliyet karı ve 336 milyon euroluk satış tahminlerinin çok daha altındaydı.

İşte tam da bu noktada; geçen yıl halka arz edildiğinden bu yana dengesiz bir şekilde faaliyet gösteren şirketten yapılan açıklamalara değinebiliriz.

Rovio Entertainment CEO’su Kati Levoranta AçıklamalarıÇünkü Rovio Entertainment CEO’su Kati Levoranta’nın “halka açık bir şirket olduğunuzda oyunun nasıl oynanacağını öğrenmeniz biraz zaman alabiliyor” sözleri, şirketin borsaya bakış açısını özetler nitelikte.

Zira Levoranta; halka açık bir şirket olmalarıyla ilgili olarak borsanın değişken bir piyasa olabildiğini dile getiriyor.

Ancak oyunu kurallarına göre oynamayı öğrendikten sonra hem şirketin hem de yatırımcıların sonuçlardan memnun kalacağını dile getiriyor.

Angry Birds Borsayı Öğrenmek için Çaba Harcıyor Ayrıca “elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” diyen Rovio CEO’su cümlesine; “piyasalar ile doğru dengeyi bulabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” sözleriyle devam ediyor.

Şirketin 2018 yılında mevcut oyunlarını geliştirmeye, kullanıcı sayısını artırmaya ve yeni içerikler üretmeye odaklanacağını belirten Levoranta, Angry Birds oyunun şirket için hala en büyük varlık olduğunu dile getirdi.

Yeri gelmişken; bu ayın başında Rovio Entertainment’ın 2017’de açtığı Londra stüdyosunu kapatma kararı aldığını da belirtelim.

9 kişilik oyun geliştiricisinin bulunduğu Londra stüdyosunun, şirketin diğer stüdyolarına daha fazla odaklanmak amacıyla kapatıldığı söylense de bu haber Rovio’nun çöküşü gibi yorumlarla manşetlere taşınmıştı. Ayrıca şirket, 2015’te de çalışanlarının büyük bölümünü işten çıkarmak durumunda kaldığını açıklamıştı.

Nihayetinde yaşananlar; Angry Birds ile tüm dünyada ses getiren şirketin eski şatafatlı günlerine geri dönüp dönemeyeceğini fazlasıyla merak ettiriyor. Bakalım, Rovio söylediği gibi piyasalarla dengeyi yakalayıp; yeniden yükselişe geçebilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum