Yatırım yapmaya başla!

Angela Merkel Türkiye’de Ekonomik Refah Görmek İstediklerini Söyledi

ABD'nin vergi yaptırımları hakkında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'deki istikrarsızlığın kimseye faydası olmayacağını ve ekonomik refah görmek istediklerini belirtti.
Angela Merkel Türkiye’de Ekonomik Refah Görmek İstediklerini Söyledi

ABD’nin Türkiye’ye yönelik vergi yaptırımlarına tepkiler yağmaya devam ediyor. Küresel boyutta ekonomik bir savaş haline gelen bu durum dünyanın birçok ülkesi için de tehdit oluşturmakta. Yaptırımlardan dolaylı olarak etkilenecek veya empati yapan ülkeler, Türkiye’ye destek mesajları gönderiyor.

İtalya Başbakanlık Müsteşarı Giancarlo Giorgetti, Türkiye’nin içinde olduğu duruma kendilerinin de maruz kalabileceğini, bu doğrultuda Türkiye’yi desteklediklerini belirtti. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ek gümrük vergisi tarifesinin küresel büyümeyi olumsuz şekilde etkileyeceğini belirtirken, bir açıklama da Almanya Başbakanı Angela Merkel’den geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki ekonomik istikrarsızlığın kimsenin yararına olmayacağını söyledi.

Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yapan Merkel; “Türkiye’de ekonomik refah görmek istiyoruz” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de yakın zamanda görüşmeyi planladığını açıkladı.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Türk ekonomisinin istikrarlı olmasının kendilerinin de çıkarına olduğunu söyledi. Almanya Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Beate Baron ise Türkiye’nin kendilerinin en önemli ticari ortağı olduğunu ve iki ülke arasında geçen yılki ticaret hacminin 37,7 milyar Euro olduğunu açıkladı.

Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü Janette Schwamberger, para birimi ve mali istikrara ilişkin konuların kendileri tarafından izlendiğini söyledi.

Türkiye’deki gelişmelerin G20 üyeleri arasında ele alınıp alınmayacağı konusunda bir bilgisi olmadığını belirten Schwamberger, yaşanılan olayları yakından izlediklerini ve mali tarafının analiz edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de yaptığı konuşmada; Türkiye’nin ekonomide bir kuşatma altında olduğunu, serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz verilmeyeceğini belirtti. Türkiye’nin ekonomik dinamikleri sağlamdır diyen Erdoğan, yakın zamanda kurların makul düzeye geleceğini söyledi.

Erdoğan’ın ticarette milli para çağrısına Rusya’dan olumlu yanıt geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, ABD dolarının uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman olduğunu söylemişti. ABD varlıklarına yatırımlarını önemli ölçüde azalttıklarını belirten Siluanov, dolar yerine Euro ve Çin yuanı kullanımını artıracaklarını söyledi. Türk bankacılık sektörünün döviz riski bulunmadığını söyleyen ekonomistler ise sosyal medya üzerinden yapılan manipülatif paylaşımlara dikkat çekti. Döviz veya TL mevduatlarına el konulacağı gibi söylentilerin asla gerçek olmadığı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum