Yatırım yapmaya başla!

Angela Merkel: Dünyanın En Güçlü Kadını

Angela Merkel: Dünyanın En Güçlü Kadını

Forbes Dergisi 2015 yılı “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesi”ni açıkladı. Listenin zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel yer alıyor. Merkel bu birincilikle birlikte beşinci kez dünyanın en güçlü kadını seçilmiş oldu.

1954 doğumlu Angela Merkel, son 12 yıl içerisinde dünyanın en güçlü kadınları sıralamasında 10 defa, ilk 10 içerisine girdi. Son 5 yıldır ise üst üste listenin birincisi olmayı başardı.

Geçen yıl listenin altıncı sırasında yer alan eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu yıl ikinciliğe yükseldi. Forbes Dergisi, 2016 yılında listenin birinciliğini Hillary Clinton’ın alabileceğini öngörüyor.

Listede 24 şirket üst yöneticisi, 15 dolar milyarderi ve 8 devlet başkanı bulunuyor. Listeye girmeyi başaran tek Türk isim ise Güler Sabancı oldu. Geçen yıl 60. sırada yer alan Sabancı bu yıl 70. sıraya geriledi.

Dünyanın En Güçlü 100 Kadını listesinde ilk 10 içerisinde yer alan isimler şöyle;

  1. Almanya Başbakanı Angela Merkel
  2. Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton
  3. Bill ve Melinda Gates Vakfı Eş Başkanı Melinda Gates
  4. FED Başkanı Janet Yellen
  5. General Motors Üst Yöneticisi Mary Barra
  6. IMF Başkanı Christine Lagarde
  7. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff
  8. Facebook Üst Yöneticisi Sheryl Sandberg
  9. Youtube Üst Yöneticisi Susan Wojcicki
  10. ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama

Angela Merkel Kimdir?

17 Temmuz 1954, Hamburg doğumlu olan Angela Dorothea Merkel, 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığı’na seçilmiştir.

Leipzig Üniversitesi’nde fizik okuyan Merkel, 1978-1990 yılları arasında Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü’nde okudu.

10 Nisan 2000’den bu yana Hristiyan Demokrat Birliği’nin CDU federal başkanlığını yürüten Merkel ilerleyen yıllarda da birçok parti ve grubun başkanlığını yapmıştır. Lutheran bir papazın kızı olan Merkel, II. Dünya Savaşı’ndan beri Alman şansölyesi olan en genç kişidir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum