Yatırım yapmaya başla!

Android TV’de Kullanıcıların Fotoğraflarını Sızdıran Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Google’ın televizyonlara yönelik olarak geliştirdiği Android TV’de kullanıcı verilerini açık eden bir güvenlik açığına rastlandı.
Android TV’de Kullanıcıların Fotoğraflarını Sızdıran Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Google’ın televizyonların kullanımına sunduğu Android TV platformu, çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılıyor. Platformdaki kullanıcılar istedikleri takdirde Fotoğraflar albümlerini Android TV’de ekran koruyucu olarak kullanabiliyorlar. Kullanıcılar için dikkat çeken bu özelliğin son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak bir Android TV kullanıcısı, platformda güvenlik açığına rastladığını duyurdu. Ortaya çıkan güvenlik açığına göre Google Home uygulaması aracılığı ile çok sayıda Fotoğraflar albümüne erişmek mümkün. Açığı tespit eden kullanıcı ise bunu Twitter hesabından duyurdu. Google ise söz konusu özelliği geçici olarak devre dışı bıraktı.

Android TV’de Gizlilik İhlali

Android TV’de Gizlilik İhlali

Google’ın uygulamalarını kullanan kişiler, farklı platformlarda uygulama özelliklerini senkronize olarak kullanabiliyor. Ancak fark edilen güvenlik açığı ile Google Fotoğraflar’ın ekran koruyucusu olarak ayarlanması halinde, söz konusu içeriklere dışarıdan ulaşmak mümkün oluyor. Albümde yer alan kişisel fotoğraflara sınırlı bir erişim sağlanırken, bu erişimi sağlayan kişiler söz konusu fotoğrafları kendisine ekran koruyucu olarak belirleyebiliyor.

Bu durumun farkına varan kullanıcı Google’ı konuyla ilgili bilgilendirdi. Söz konusu hata aynı TV modellerine sahip kullanıcılarda mı mevcut yoksa tüm platformda mı henüz belli değil. Yaşanan problemin Ocak ayından beri devam ettiği belirtiliyor. Yaşanan durumun bölgesel olabileceği belirtilirken Google’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil.

Sorunun çözümü için çalışmalara başlayan Google, Fotoğraflar ekran koruyucularını an itibariyle devre dışı bırakmış durumda. Kullanıcıların mahremiyetine büyük önem verdiğini belirten Google yetkilileri, sorunu en kısa sürede çözeceklerini belirtiyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum