Yatırım yapmaya başla!

Android Ekosisteminde Yeni Sürümlerin Güncellemesini En Hızlı Nokia Yayınlıyor

Araştırma şirketi Counterpoint tarafından hazırlanan bir rapor en fazla güncelleme yayınlayan akıllı telefon firmasını ortaya koydu.
Android Ekosisteminde Yeni Sürümlerin Güncellemesini En Hızlı Nokia Yayınlıyor

Akıllı telefonlar her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından kullanılır hale geliyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri birbirinden farklı özelliklere sahip akıllı telefonlar üretiyor ve milyonlarca kullanıcıya sunuyor. Ancak bu telefonlar kadar içerisinde bulunan işletim sistemleri de kullanım deneyimini büyük ölçüde etkiliyor. Apple iOS işletim sistemini kendi ürünleri için geliştiriyor. Ancak Android cephesinde öyle değil.

Günümüzde Apple harici akıllı telefon üreten şirketlerin büyük bölümü cihazlarında Android işletim sistemine yer veriyor. Bilindiği üzere Android işletim sistemi Google tarafından geliştiriliyor. Ancak akıllı telefon üreticileri de Android’i kendi modellerine göre özelleştirip son kullanıcıya ulaştırıyor.

Dolayısıyla Android’in yeni sürümlerinin iOS’a göre çok daha geç yayıldığını söyleyebiliriz. Bazı üreticiler yeni sürümleri en kısa sürede yayınlarken bazıları ise kullanıcılarını aylarca bekletebiliyor. Yapılan son araştırma kullanıcılarına yönelik en çok güncelleme yayınlayan firmayı ortaya koydu.

Nokia En Fazla Güncelleme Yayınlayan Üretici

Nokia En Fazla Güncelleme Yayınlayan Üretici

Araştırma şirketi Counterpoint hazırladığı raporda en fazla güncelleme yayınlayan akıllı telefon firmalarına yer verdi. Çalışma geçtiğimiz yılı üçüncü çeyreği ile bu yılın ikinci çeyreğini kapsıyor. Bu tarihler arasında yapılan çalışmada Nokia yayınladığı güncelleme sayısı ile rakiplerini geride bırakıyor. HMD Global yani Nokia kullanıcılarının yüzde 96’sı işletim sistemlerini Android Pie sürümüne güncellemiş durumda.

Listenin ikinci sırasında son dönemde Galaxy Note 10 ailesi ile adından söz ettiren Güney Koreli teknoloji devi Samsung yer alıyor. Kullanıcıların yüzde 89’unun güncel sürüm olan Android Pie’a geçiş yaptığı belirtiliyor. Diğer akıllı telefon üreticilerine gelince rakamlar bu kadar yüksek değil. Lenovo, Oppo, Vivo, LG gibi firmaların kullanıcılarının büyük bölümü halen Android Oreo kullanmaya devam ediyor.

Araştırma ile ilgili değerlendirmede bulunan şirket yetkilisi Tarun Pathak, “Cihaz üreticilerinin, kullanıcılarına düzenli yazılım ve güvenlik güncellemeleri sağlama çabalarını artırmaları gerektiğine inanıyoruz. Yalnızca birkaç marka akıllı telefonlarının her zaman en son sürümü çalıştırdıklarından emin olmayı taahhüt eder. Nokia, en son Android sürümünün piyasaya sürüldüğü bir yıl içerisinde portföyünün% 94’ünü kapsayan en yeni yazılım güncellemelerini yayınlayan en hızlı marka oldu.” ifadelerine yer verdi.

Kullanıcılar Android Sürümlerine Dikkat Etmiyor

Kullanıcılar Android Sürümlerine Dikkat Etmiyor

Yapılan araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise akıllı telefon kullanıcılarına yönelik. Yeni telefon alan kullanıcıların büyük bölümü Android’in hangi sürümünü kullandıkları ile çok fazla ilgilenmiyor. Counterpoint yetkililerinden Peter Richardson bu konuya yönelik değerlendirmesinde, “İşletim sistemi ve güvenlik güncellemeleri, Android akıllı telefonların nispeten az dikkat çeken bir yönüdür. Sektörü araştırırken edindiğimiz deneyimlerde, buna odaklanan birkaç marka gördük” diye konuştu.

Kullanıcıların bu duruma önem vermediğini söyleyen Richardson, “Belki de üreticiler bunun hakkında konuşmadığından, tüketici bilinci de düşük. Araştırmamızda, güncelleme konusu kullanıcıların en çok değer verdiğini söyledikleri 10 özellik arasında bile yer almıyor” açıklamasında bulundu.

Akıllı telefon üreticilerinin güncellemelerden ziyade, pil ömrü, kamera ve diğer donanımsal özelliklere daha çok odaklandığını söyleyen şirket yetkilisi bu ürünlerininin kullanım deneyiminin yine yayınlanacak güncellemeler ile sağlanabileceğini söyledi. Uzmanlar kullanıcılara akıllı telefonlarında Android’in en son sürümlerini kullanması yönünde tavsiyeler veriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum