Yatırım yapmaya başla!

Android Uygulamalarında Milyonlarca Kişiyi Etkileyen Kötü Amaçlı Reklamlar Tespit Edildi

Play Store mağazasında bazı uygulamalarda kullanıcıları tehdit eden reklam yazılımlarına rastlandı.
Android Uygulamalarında Milyonlarca Kişiyi Etkileyen Kötü Amaçlı Reklamlar Tespit Edildi

Akıllı telefonların kullanıcı sayısının hızla artması ile beraber yeni uygulamaların ve servislerin hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda hizmet veren en büyük işletim sistemlerinin başında ise Android platformu geliyor. Play Store mağazası aracılığı ile binlerce uygulama farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak sunuluyor. Bu uygulamalar indirme sayısı başta olmak üzere içerisinde yer verilen reklam ve satın alma işlemleri ile beraber geliştiricilere para kazandırıyor.

Play Store’dan indirdiğimiz uygulamaların büyük bölümünde reklam gösterimlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bazı korsanlar uygulamaların içerisinde yerleştirdikleri kötü amaçlı yazılımlar ile kullanıcılar için risk oluşturan durumlara neden olabiliyorlar. Geçtiğimiz dönemde Android mağazasında zararlı yazılım içeren uygulamalara dair pek çok gelişme yaşandı. Yapılan son bir araştırma ise 104 Android uygulamasında zararlı reklam yazılımının varlığını ortaya koydu.

Android Uygulamalarında Zararlı Reklamlar Ortaya Çıktı

Android Uygulamalarında Zararlı Reklamlar Ortaya Çıktı

Araştırma White Ops Threat Intelligence ekibindeki siber güvenlik uzmanları tarafından yapıldı. Çalışmada 104 adet Android uygulamasının içerisinde zararlı reklam yazılımlarını olduğu ortaya çıktı. Bu reklam yazılımlarının içerisinde Soraka adlı bir virüsün bulunduğu belirtilirken, milyonlarca kullanıcının ise etkilendiği tahmin ediliyor. Soraka kelimesi Rusça dilinde bir argo deyim olarak geçiyor. Ancak uzmanlar yine de bu durumun virüsün Rusya merkezli olduğunu kanıtlanamayacağını ifade ediyor.

Yazılım kullanıcıların ekranlarına izinsiz olarak müdahale ediyor ve geliştiricisine haksız kazanç sağlıyor. Öyle ki telefon kilit ekranında olsa bile bu reklamlar kullanıcıların karşısına çıkıyor ve milyonlarca kişi bu sahte reklamlara tıklamak durumunda kalıyor. Tahminlere göre bu reklam gösterimlerinden yaklaşık olarak 4.6 milyon kişinin etkilendiği belirtiliyor. Geliştirilen virüs koruma amaçlı yazılımlardan da kendisini gizleyebiliyor ve kolay bir şekilde silinemiyor.

Üstelik virüsün içerisinde yapay zeka temelli bir algoritma mevcut ve bu sayede kullanıcılara göstereceği reklamları kendisi planlayabiliyor. Kötü amaçlı yazılımın Eylül ayından bu yana Play Store’da bulunduğu ifade ediliyor. Yapılan bu çalışma sonrası Google’ın ilgili uygulamaları Play Store’dan kaldırması bekleniyor. Güvenlik uzmanları ise kullanıcıları indirdikleri uygulamalar ve verdikleri izinlerle ilgili dikkatli olmaları hususunda uyarıyor. Tespit edilen 104 Android uygulamasının listesine buradan göz atabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum