Paylaşım
in G+

Android Q’nun Arayüzüne Dair Yeni Özellikler Ortaya Çıktı


 

Google’ın önümüzdeki günlerde resmi olarak yayınlamaya hazırladığı Android Q, kullanıcı deneyimi artıracak yeni özellikler ile geliyor.

Yazılım devi Google, Android ekosisteminin yeni üyesi Android Q’nun geliştirme aşamaları tüm hızıyla sürüyor. Yazılım devi bu hafta itibariyle kendi akıllı telefonu Pixel için Android Q’nun beta sürümünü yayınladı. Yayınlanan beta sürümde yeni Android sürüme dair dikkat çeken özellikler yer alıyor. Arayüz anlamında da oldukça başarılı olduğu belirtilen Android Q, kullanıcıların dosya gönderimi ve gezinme esnasında güncel özelliklere sahip.

Dosya gönderimi konusundaki yeniliğe değinecek olursak, Google kullanıcının hatalı işlem yapmasını engellemek istemiş. Yaptığımız pek çok işlemde önceden önizleme olarak görüntülemek yanlış bir hamle yapmamızın önüne geçecektir. Android Q’nun dosya yöneticisine gelen yeni güncelleme ile kullanıcılar yapacakları işlemi öncesinde önizleme imkanına sahip olacak.

Dosyaları Göndermeden Önce Önizleme İmkanı

Dosyaları Göndermeden Önce Önizleme İmkanı

Pek çok sosyal medya uygulamasının, dosya göndermeden önce kullanıcılara önizleme yaptığı biliniyor. Oldukça kullanışlı bir özellik olarak tanımlayacağımız bu deneyimi Google kendi mobil işletim sisteminde yer vermiş. Android Q’da dosya yöneticisi üzerinden eklenen dosyaların içeriğine üzerinde bulunan genişlet tuşu ile bakmak mümkün.

Ayrıca yeni işletim sisteminde dosya yöneticisindeki pek çok hatanın giderildiği ve performans anlamında gözle görülür iyileştirme yapıldığı biliniyor. Geçtiğimiz hafta Pixel telefonlar için beta sürümü yayınlanan Android Q’nun önümüzdeki Ağustos ayı içerisinde resmi sürümünün yayınlanması bekleniyor.

Gezinmek Daha Kolay Olacak

Gezinmek Daha Kolay Olacak

Yeni mobil işletim sisteminden gelen bir diğer güzel haber ise gezinme ve kullanım deneyimine yönelik. Bilindiği üzere Android Pie sürümünde kullanıcıların tek el ile gezmesini kolaylaştıran çeşitli hareketlere yer verilmişti. Bu yönüyle iPhone X’i andıran Android Pie’ın arayüzünden esintilere, sunulacak olan Android Q’da da rastlamak mümkün olacak.

Her ne kadar bazı kullanıcılar Google’ın iOS’u andıran gezinme hareketlerini eleştirse de, Android Q’da yine bu hareketsel özellikler güncellenmiş olarak yer alacak. Ancak mevcut hareketlere gelecek olan güncelleme ve iyileştirmeler, Google’ın kullanıcılardan gelen geri dönüşlere kayıtsız kalmadığını gösteriyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı