Yatırım yapmaya başla!

Android’de PNG Dosyası ile Bulaşan Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

Android ekosisteminde son olarak ortaya çıkan güvenlik açığı sonrası PNG dosyası ile saldırı gerçekleştirdiği açıklandı.
Android’de PNG Dosyası ile Bulaşan Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

Son yıllarda akıllı telefonların hayatımızda büyük yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar internet üzerinden gerçekleştirdikleri işlemlerin büyük çoğunluğunu akıllı telefonlar ile yapıyor. Bu işlemler sırasında kullanıcılar kişisel bilgilerini paylaşmak durumunda kalıyor. Hal böyle olunca iOS ve Android platformları üzerinden işlem yapan kullanıcılar saldırganların hedefi haline geliyor.

iOS ve Android mobil işletim işletim sistemleri üzerinde çok sayıda güvenlik açığı ortaya çıkıyor. Apple ve Google, ortaya çıkan güvenlik açıklarını kapatmak için sürekli yeni yamalar yayınlıyor. Ancak Android platformunda son olarak ortaya çıkan bir güvenlik açığı çok sayıda kullanıcı için tehlike unsuru.

PNG Dosyası ile Zararlı Yazılım Bulaşıyor

PNG Dosyası ile Zararlı Yazılım Bulaşıyor

Kullanıcıların internet üzerinden cihazlarına en çok indirdiği dosyalardan birisi resim dosyaları olmakta. Bilindiği üzere bu resim türleri arasında PNG dosyaları sıkça kullanılmakta. Geçtiğimiz günlerde Android Güvenlik Bülteni’nde ortaya çıkan bir güvenlik açığı telefonuna PNG dosyası indirenleri yakından ilgilendiriyor.

Açıklanan bilgilere göre saldırganlar kötü amaçlı yazılımları PNG dosyasının içine yerleştiriliyor. Söz konusu resim dosyasını cihazlarına indiren kullanıcıların kişisel verileri saldırganlar tarafından ele geçirilebiliyor. Bilindiği üzere özellikle WhatsApp gibi pek çok mesajlaşma uygulaması ile gönderilen resimler otomatik olarak cihaza kaydediliyor.

Yapılan açıklamada ortaya çıkan güvenlik açığını 5 Şubat tarihinde fark edildiği ve Google tarafından yayınlanan güvenlik yaması ile giderildiği belirtildi. Söz konusu açıktan Android Nougat ve Android Pie arasında bulunan sürümlerin etkilendiği açıklanırken, yayınlanan güvenlik yamasının telefonlara ulaştırılması zaman alacağı ifade edildi. Bilindiği üzere Google’ın yayınladığı güvenlik yamalarının akıllı telefon üreticileri tarafından cihazlar sunulması aylar alabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum