Yatırım yapmaya başla!

Android Oreo Çıkalı Bir Yıl Olmasına Rağmen Kullanım Oranı Çok Düşük

Google’ın mobil işletim sistemi Android Oreo’nun açıklanan son istatistikleri, kullanım oranının düşüklüğünü gözler önüne seriyor.
Android Oreo Çıkalı Bir Yıl Olmasına Rağmen Kullanım Oranı Çok Düşük

Teknoloji devi Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği ve Apple ile büyük rekabet içinde olduğu Android’in son Oreo sürümü çıkalı neredeyse 1 yıl oldu. Çıkışıyla beraber teknoloji dünyasında çok ses getiren Oreo, kullanım oranıyla istenen performansı sergilemiş değil.

Açıklanan son veriler halen iOS’ın güncel sürüm kullanımında Android’in çok daha önünde olduğunu gösteriyor. Son olarak Google, Android Oreo’nun Temmuz ayı itibariyle kullanım istatistiklerini paylaştı. Veriler halen Nougat’ın Android’in en çok kullanılan sürümü olduğunu ortaya koyuyor.

Google Android Oreo’nun Kullanım Oranını Açıkladı

Google Android Oreo’nun Kullanım Oranını Açıkladı

Teknoloji devi Google’ın açıkladığı kullanım istatistikleriyle Android Oreo’nun son derece yavaş yayıldığını ortaya koydu. Açıklanan verilere göre Android Oreo tüm ekosistemin sadece %12.1’lik kısmında kullanılabilir durumda.

Bu yüzdenin %10.1’ini Android 8.0 Oreo sağlarken kalan %2’lik kısmını ise Android Oreo 8.1 sağlıyor. Google Android Oreo ile ilgili bir önceki kullanım istatistiklerini Mayıs ayında açıklamış ve o dönem kullanım oranı %4.6 seviyesindeydi. Buradan bakıldığında 3 aylık sürede kullanıcı kitlesinin 2 katına çıktığı görülüyor.

Android’in Lideri Nougat

Android’in Lideri Nougat

Android dünyasına bakıldığında en çok kullanılan işletim sistemi bir önceki Nougat olarak gözüküyor. Google’ın açıkladığı verilere göre Android Nougat %30.8’lik yüzde ile en popüler işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Nougat’ı %23.5 ile Marshmallow takip ediyor.

Android’in son sürümünün bu denli düşük kullanım istatistiğine sahip olmasını sadece Google’ın suçu olarak göstermemek lazım. Burada akıllı telefon üreticilerine de büyük iş düşüyor. Google’ın rakibi Apple, iOS’u sadece kendi iPhone’ları için geliştirirken, Android’in neredeyse geriye kalan tüm telefon üreticilerine destek vermesi bu durumun oluşmasına zemin hazırlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum