Yatırım yapmaya başla!

Android Mağazasından Reklam İhlali Yapan 600 Uygulama Kaldırıldı

Google uygulama mağazası Play Store’dan reklam ihlali yapan 600 uygulamayı daha kaldırdı.
Android Mağazasından Reklam İhlali Yapan 600 Uygulama Kaldırıldı

Mobil cihazların kullanımındaki artış uygulama çeşitliliğine de aynı yönde yansıyor. iOS ve Android platformlarında sayısız uygulama milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bu uygulamalar çeşitli yollar aracılığı ile geliştiricilerine gelir sağlıyor. Uygulama içi alım satım ve reklam gösterimleri de geliştiricilere gelir sağlayan diğer seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın uygulama mağazası Play Store, yüzbinlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Mağazada uygulamaların indirilebilir durumda olması için Google’ın koymuş olduğu kurallara uymak gerekiyor.

Kural ihlali yapan ve kullanıcıları rahatsız edici faaliyetlerde bulunan uygulamalar Google tarafından mağazadan kaldırılıyor. Aynı şekilde veri güvenliğini tehdit eden ve kötü amaçlı yazılım içeren uygulamaların da daha önce Play Store’dan kaldırıldığına sıkça tanık olduk. Son olarak yüzlerce Android uygulaması daha Play Store’dan kaldırıldı. Bu sefer uygulamaların kaldırılmasının ardında rahatsız edici reklamlar yatıyor.

600 Uygulama Kaldırıldı

600 Uygulama Kaldırıldı

Google tarafından yapılan çalışma sonucu Play Store’dan 600 uygulama kaldırıldı. Uygulamaların kullanıcıları rahatsız edecek derecede reklam gösterimi yaptığı belirtildi. Android uygulamalarının hemen hepsinde reklam gösterimlerine rastlamak mümkün. Geliştiricilerin başlıca gelir kaynağı bu reklamlar oluyor. Kaldırılan uygulamaların reklamları kullanıcıyı fazlasıyla rahatsız edecek şekilde gösterdiğinin altı çiziliyor.

Öyle ki uygulama arka planda çalışırken bile kullanıcıya ısrarlar reklam gösteriyor ve ekran kilidini açmak gibi işlemlerde bulunuyor. Benzer durumlara iOS tarafında App Store’da da rastlanıyor. Ancak Play Store’da iOS mağazasına göre çok daha fazla görmek mümkün. Google uygulamaların denetleme işlemini Play Protect adı verilen sistem ile gerçekleştiriyor. Apple’ın rakibine göre denetlemeyi daha sıkı tutması iOS mağazasının daha temiz olmasını sağlıyor.

Makine Öğreniminden Faydalanılıyor

Makine Öğreniminden Faydalanılıyor

Android mağazası Play Store’da 3 milyonu aşkın uygulama bulunduğu belirtiliyor. Kaldırılan 600 uygulama bu sayının yanında oldukça ufak görünüyor. Google’ın benzer faaliyetlerde bulunan ve kullanıcıları rahatsız eden uygulamalara kaldırmaya devam etmesi bekleniyor.

Şirket bu korumayı sağlarken makine öğrenme ve yapay zekadan faydalandığını belirtiyor. Google yöneticisi Per Bjorke, “Kötü niyetli geliştiriciler, rahatsız edici reklamları dağıtma ve maskelemede daha agresif olmaya devam ediyor, ancak bu davranışa karşı korumak için kendimize ait yeni teknolojiler geliştirdik.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum