Yatırım yapmaya başla!

Android Mağazasında 100 Milyon Kullanıcıyı Etkileyen Casus Yazılım Ortaya Çıktı

Play Store’da Çin merkezli bir casus yazılımın 100 milyon Android kullanıcısını etkilediği belirtiliyor.
Android Mağazasında 100 Milyon Kullanıcıyı Etkileyen Casus Yazılım Ortaya Çıktı

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil işletim sistemleri hayatımızda önemli yer tutmaya başladı. iOS ve Android yazılımları sürekli yeni özellikler ile güncelleniyor. Bu işletim sistemleri için sayısız uygulama mevcut. Söz konusu uygulamalar hem mağazaları hem de geliştiricileri zengin ediyor. Play Store ve App Store mağazalarına her gün çok sayıda uygulama ekleniyor. Bu uygulamaların bazıları ise kullanıcılar için bazı güvenlik riskleri içeriyor.

Apple ve Google bu uygulamaların eklenmesi sürecinde güvenlik denetimlerinden geçiriyor. Yine de pek çok uygulamaya engel olamıyorlar. Daha önce Android kullanıcılarını etkileyen çok sayıda zararlı yazılım içeren uygulama, araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştı. Yapılan son araştırma Android mağazasında milyonlarca kullanıcıyı etkileyen casus yazılımı ortaya koydu. Çinli bir geliştirici tarafından hazırlanan uygulamanın 100 milyon kişiyi etkilediği belirtiliyor.

Casus Yazılım 100 Milyon Kişiyi Etkiliyor

Casus Yazılım 100 Milyon Kişiyi Etkiliyor

Google yeni Android sürümlerinde bir uygulamanın akıllı telefonların hangi kaynaklarına ya da alanlarına eriştiği konusunda denetim imkanı tanıyor. Buna rağmen pek çok uygulama ise kullanıcılardan izin almadan cihaz üzerinde kötüye kullanım içeren faaliyetlerde bulunuyor. Çinli bir geliştirici uygulaması araştırma ekibi tarafından ‘Casus Yazılım’ olarak etiketlendi. Ekip uygulamanın kullanıcılardan tehlikeli izinler istediğini belirtiyor.

VPNPro adlı uygulama kötü amaçlı bir trojan içeriyor. Play Store’da tespit edilen uygulamanın daha önce de farklı geliştiriciler tarafından eklendiği belirtiliyor. Uygulamanın geliştiricisi Çin merkezli QuVideo Inc olarak açıklandı. Şirket popüler video düzenleme uygulaması VivaVideo ile tanınıyor.

Söz konusu uygulama 2017 yılında Hindistan hükümeti tarafından kötü amaçlı yazılım olarak tanımlanmıştı. QuVideo uygulaması iOS ve Android mağazalarında indirmeye açık durumda. Her iki uygulamanın toplamda 100 milyon kişiyi etkilediği belirtiliyor. Uzmanlar söz konusu uygulamaların isteyeceği izinlere karşı uyarıyor. İlerleyen günlerde Apple ve Google’ın bu uygulamaları kaldırıp kaldırmayacağını ise zaman gösterecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum