Yatırım yapmaya başla!

Android için Geliştirilen Kötü Amaçlı Yazılım iOS Cihazları Tehdit Ediyor

Lookout mobil güvenlik şirketi, iOS yüklü cihazlar için tehdit oluşturan zararlı yazılım keşfetti. İşin ilginç yanı zararlı yazılım Android için geliştirilmiş.
Android için Geliştirilen Kötü Amaçlı Yazılım iOS Cihazları Tehdit Ediyor

Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması ile beraber yüklü olan işletim sistemlerinde zararlı yazılımlara sıkça rastlamak mümkün oluyor. Özellikle Android işletim sistemlerinde casus yazılımlara sıkça rastlamak mümkün. Bu yazılımlar ile siber korsanlar, kullanıcıların fotoğraf, video ve yazışmaları gibi pek çok özel verisine erişebiliyor.

Burada Android’in açık kaynaklı bir işletim sistemi olması bu tarz saldırılara zemin hazırlamış oluyor. iPhone cihazlarda tehlikeli yazılımlara rastlamak Android’e nazaran oldukça düşük ihtimal. Ancak Lookout adlı güvenlik şirketi, iPhone ve iPad cihazlar için risk oluşturacak bir casus yazılım keşfettiğini duyurdu.

Casus Yazılım iPhone ve iPad’lari Tehdit Ediyor

Casus Yazılım iPhone ve iPad'lari Tehdit Ediyor

Lookout’un yaptığı araştırma sonucu iOS işletim sistemlerinde faaliyet gösterebilen bir casus yazılım keşfedildi. Bu yazılım ile kötü niyetli kişiler, iPhone kullanıcılarının kişisel olan pek çok verisini ele geçirebiliyor. Üstelik cihaz üzerinde kontrol bile sağlayabilirler. Ancak burada dikkat çeken bir diğer husus ise zararlı yazılımın Android cihazları hedef alacak şekilde geliştirilmiş olması.

Cihazlara bulaşan zararlı yazılım hiçbir şekilde belirti vermiyor. Lookout’un yaptığı çalışma sonucu, zararlı yazılımın kurumsal bir sertifika üzerinden milyonlarca cihaza yayılabileceği belirtildi. Bugün için AppStore’da söz konusu yazılımın aktif halde durup durmadığı ise net bir şekilde bilinmiyor.

Android için geliştirilen ancak iOS cihazlar için de tehdit oluşturan zararlı yazılımın ağırlıklı olarak İtalya ve Türkmenistan’daki kullanıcıları etkilediği ifade edildi. Apple’ın işletim sisteminin Android’e göre çok daha güvenli olduğu ifade edilse bile, nadir de olsa iOS’ta da riskli durumlar ile karşılaşmak mümkün oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum