Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Android 11 Yayılma Hızı ile Önceki Sürümleri Geride Bırakmaya Hazırlanıyor

Google’ın son yayınladığı işletim sistemi Android 11, kendinde önceki sürümleri geride bırakabilir.
Android 11 Yayılma Hızı ile Önceki Sürümleri Geride Bırakmaya Hazırlanıyor

Google’ın geliştiricisi olduğu mobil işletim sistemi Android’e her yıl yeni bir sürüm ekleniyor. Geçen zaman içerisinde Android sürümleri yeni özelliklere kavuşuyor ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Bilindiği üzere Apple haricindeki neredeyse tüm akıllı telefon üreticileri Android tabanlı arayüzler kullanıyor. Google tarafından geliştirilen Android açık kaynak kodlu bir yapıya sahip ve üreticiler tarafından özelleştirilme imkanı tanıyor.

Bu da yeni sürümlerin kullanıcılara ulaşma süresinin yavaşlamasına neden oluyor. Apple bu konuda iOS sürümlerini kısa süre içerisinde iPhone ve iPad kullanıcılarına dağıtmayı başarıyor. Android tarafında ise bu süreç çok daha yavaş işliyor. Google bu süreci son yıllarda hızlandırmak için çalışmalarına ağırlık vermiş durumda.

Android 10 ile beraber geçmiş yıllara nazaran mobil işletim sisteminin daha hızlı dağıtıldığı görülüyor. Yazılım devi son olarak Android 11’i 8 Eylül tarihinde resmi olarak yayınladı. Son işletim sisteminin önceki sürümlere oranla kullanıcı kitlesinin daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Android 11 Daha Hızlı Yayılacak mı?

Android 11 Daha Hızlı Yayılacak mı?

Google, üreticileri Android’in eski sürümlerinden daha yeni sürümlere güncelleme yapmaya ikna etmek için en uzun süredir mücadele ediyor. Ancak son zamanlarda güncellemelerin yayınlanma oranları hiç olmadığı kadar yüksek oldu ve Google, daha hızlı benimseme oranını geliştirmelere borçlu.

Şirket son yıllarda Android Oreo’nun Project Treble ve Android 10’un Project Mainline gibi donanım şirketlerinin güncelleme yapmasını kolaylaştıran adımlar attı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Google’ın yeni güncellemesi Android 10, resmi lansmanından beş ay sonra 100 milyon cihaza yüklendi ve bu Android Pie’ın dağıtım hızından yüzde 28 daha hızlıydı.

Ulaşılan rakam Android 10’un en hızlı dağıtılan işletim sistemi olmasını sağladı. Tam olarak bilinmemekle beraber Android 11’in geçtiğimiz yıl yayınlanan Android 10’u az bir farkla da olsa yayılım hızına geçebileceği belirtiliyor. Analistler şu an için kesin verilere ulaşamadıklarının altını çiziyor.

Tahminler Akıllı Telefon Pazarı Üzerinden Yapılıyor

Tahminler Akıllı Telefon Pazarı Üzerinden Yapılıyor

Google geçtiğimiz yıldan itibaren güncelleme artışlarına dair verileri paylaşmayı durdurdu. Bu da Android ekosisteminin kullanım verilerinin öğrenilmesini daha zor bir hale getiriyor. Ancak uzmanlar akıllı telefon pazarındaki büyümeden yola çıkarak Android sürümlerini tahmin edebiliyor.

Android 11’in selefinden daha hızlı yayıldığı bilgisinin önümüzdeki haftalarda netleşmesi bekleniyor. Google, önceki güncellemelerine kıyasla Android sürümlerindeki güncellemeleri daha hızlı dağıtmaya başladı ve gelecekte bu sürecin daha da hızlanacağı tahmin ediliyor. Google’ın yeni işletim sistemi Android 11 pek çok yeniliği beraberinde getiriyor.

Akıllı ev kontrolü, Gelişmiş medya kontrolü, Geri dönüşüm kutusu, Akıllı bağlantı, Kullanışlı bildirim çubuğu, Gelişmiş karanlık mod, Kablosuz şarj sorununa çözüm, Gelişmiş bildirim denetlemesi, Boyutlandırılabilen resim içinde resim özelliği gibi pek çok özellik Android 11 ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum