Yatırım yapmaya başla!

Android 11 Uzun Videolar Çeken Kullanıcıları Memnun Edecek Bir Yenilik ile Geliyor

Google’ın bir sonraki işletim sistemi Android 11, kullanıcıları memnun edecek bir özelliğe kavuşacak.
Android 11 Uzun Videolar Çeken Kullanıcıları Memnun Edecek Bir Yenilik ile Geliyor

Dünya genelinde milyonlarca insanın akıllı telefonlara olan ilgisi hızla artıyor. Artan ilgi ile beraber iOS ve Android işletim sistemlerine gelecek olan özellikler daha önemli bir hal alıyor. ABD merkezli teknoloji şirketi Google geçtiğimiz aylarda Android 10’u milyonlarca kullanıcının beğenisine sundu. Geliştirilen işletim sistemi Samsung, Huawei, Xiaomi gibi üreticiler tarafından özelleştiriliyor ve kullanıcılara güncelleme olarak gönderiliyor. Android 10’un dikkat çeken başlıca özelliği ise karanlık mod oldu.

Yeni işletim sistemini bugün hala almamış olan çok sayıda akıllı telefon modeli mevcut. Bunun sebebi ise Android desteğini alan çok sayıda üretici olması ve özelleştirme sürecinin uzun sürmesi olmakta. Google ise bir yandan gelecek yıl piyasaya süreceği sıradaki işletim sistemi Android 11 için çalışmaya başladı. Gelecek işletim sistemi kullanıcıların uzun zamandır yaşadığı bir sorunu ortadan kaldıracak.

Android 11 ile Video Çekim Deneyimi İyileşiyor

Android 11 ile Video Çekim Deneyimi İyileşiyor

Akıllı telefonlar ile video çekmek milyonlarca kullanıcının başlıca aktivitesi haline geldi. Bunun için üreticiler telefonlarında daha geniş depolama alanlarına yer vermeye başladı.Tabi bu telefonlarda microSD hafıza kartı desteği olduğunu da hatırlatalım. Ancak Android ekosisteminde uzun zamandır video çeken kullanıcılar için olumsuz bir özellik mevcut. İşletim sisteminin yapısı gereği çekilen videoların boyutu en fazla 4GB olacak şekilde sınırlandırılıyor. Telefon yüksek boyutlu videolar otomatik olarak parçalara bölmek durumunda kalıyor.

Son yıllarda yeni nesil akıllı telefonların kamera çözünürlüğünde büyük bir gelişim söz konusu. Üçlü arka kamera modülü ile gelen teleonlar 48 MP çözünürlük sunuyor ve bu da çekilen videoların boyutunun oldukça artmasına neden oluyor. Önümüzdeki aylarda tanıtılacak amiral gemilerinin 100 MP kamera çözünürlüğü ile gelmesi bekleniyor. Bu durum beraberinde çekilen videoların boyutunun daha da artmasına zemin hazırlayacak.

Ortaya çıkan son rapor ise Android 11 ile beraber bu sorunun ortadan kalkacağını gösteriyor. Yeni işletim sistemi ile böyle bir dosya boyutu yer almayacak. Kullanıcılar ise uzun süre ile kaydettikleri videolara tek parça halinde ulaşabilecek. Halihazırda dosya boyutu sınırlaması 32 bit olarak tanımlanıyor. Bu sınırlama 64 bit olacak ve kullanıcılar için büyük rahatlık sağlayacak. Video kayıtları MediaMuxer ve MPEG4 Writer adlı kök yazılımlar sayesinde oluşturulacak.

Testler Başladı

Testler Başladı

Ortaya çıkan raporlar Google’ın Android 11 ile beraber yeni video çekim boyutuna dair testlere başladığını gösteriyor. Google ekibi gerçekleştirmiş olduğu kök yazılım güncellemesi sonrasında yaptığı testte 32 GB’a kadar video kaydı yaptı. Yapılacak olan değişiklik ile bu video tek parça olarak kaydedildi. Yeni dosya yapısının Android 11 ile beraber milyonlarca kullanıcıya ulaşacağını söyleyebiliriz.

Son yıllarda kamera teknolojisinin hızla ilerlemesi sonrası Google’ın böyle bir yeniliğe imza atması kaçınılmazdı. Yazılım devinin bu özellikle ilgili önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapması bekleniyor. Android 11’in ilk kararlı sürümünün ise 2020 yılının Ağustos ayı içerisinde geleceği tahmin ediliyor.

Beta sürümünün ise Mart ayında geleceği ifade ediliyor. Android 11’in geliştirme süreci ile beraber önümüzdeki süreçte yeni özellikler ortaya çıkacaktır. Halihazırda Android 10’u pek çok kullanıcının beklediğini hatırlatalım. Dolayısıyla Android 11’in genele yayılması biraz zaman alacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum