Yatırım yapmaya başla!

Android 11’de Silinen Dosyalar İlk Etapta Bir Klasörde Toplanacak

Google, Android 11’de geri dönüşüm kutusu bir özelliğe yer verecek.
Android 11’de Silinen Dosyalar İlk Etapta Bir Klasörde Toplanacak

ABD’li teknoloji dev yazılım şirketi Google, piyasayada yer alan akıllı telefon modellerinin büyük bölümüne işletim sistemi desteği sağlıyor. iPhone modelleri haricindeki neredeyse tüm mobil cihazlarda Android sürümleri kullanılıyor. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan Android, Samsung, Huawei, Xiaomi gibi üreticiler tarafından kullanıcılara özel arayüz olarak sunuluyor.

Google şu sıralar yeni işletim sistemi Android 11 üzerinde geliştirme faaliyetleri yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde işletim sisteminin açık beta sürümü yayınlandı. Bu sürümün ortaya çıkması ile beraber Android 11’de gelecek yenilikler de bir bir kendisini gösteriyor.

Şirketin yeni işletim sistemi ile Play Store harici bir kaynaktan uygulama indirmesini istemediği daha önce ortaya çıkmıştı. Fark edilen bir diğer özellik ise telefondan yanlışlık sonucu dosya silen kullanıcıları ilgilendiriyor. Android 11’de silinen dosyalar ilk etapta bir klasör içerisinde toplanacak.

Android 11’e Geri Dönüşüm Klasörü Geliyor

Android 11’e Geri Dönüşüm Klasörü Geliyor

Windows işletim sisteminin tüm sürümlerinde ‘Geri Dönüşüm Kutusu’ bulunuyor. Kullanıcıların sildiği dosyalar ilk etapta bu klasöre aktarılıyor. Aynı şekilde macOS sürümlerinde ‘Çöp Sepeti’ aynı deneyimi sunuyor.

Sonrasında bu klasörü boşaltmak mümkün oluyor. Benzer bir durum Android 11 ile mobil cihaz kullanıcıları için mümkün olacak. Bugüne kadar Android sürümlerinde bir dosya silindiğinde kalıcı olarak kayboluyor ve getirmek mümkün olmuyordu.

Silinen dosyalar tıpkı masaüstü işletim sistemlerinde olduğu gibi geri dönüşüm benzeri bir klasörde toplanacak. Yazılım devi bu özelliği uzun zamandır Google Drive ve Google Fotoğraflar uygulamalarında kullanıma sunuyor. Bu klasördeki dosyalar 30 gün boyunca tutulacak ve bu süre içerisinde kullanıcılar dosyaları yüklenebilecek.

Ancak 30 günlük zaman aşımı olduğunda klasördeki dosyalar otomatik olarak silinecek. Depolama özelliği Android 11’in Scoped Storage özelliğinin bir parçası olarak sunulacak. Google’ın yeni işletim sistemi Android 11’i önümüzdeki aylarda tanıtması bekleniyor. Tabi yeni sürümün akıllı telefonlarda yer alması 2021 yılını bulacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum