Yatırım yapmaya başla!

Android 11 Kullanıcıları Standart Kamera Uygulamalarına Yönlendirecek

Google’ın üzerinde çalıştığı Android 11, üçüncü parti kamera uygulamalarını kısıtlayacak.
Android 11 Kullanıcıları Standart Kamera Uygulamalarına Yönlendirecek

ABD’li teknoloji ve yazılım şirketi Google, ürün ve servisleri ile milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. Bu servislerden birisi ise mobil işletim sistemi Android olmakta. Şirket her yıl işletim sisteminin sürümlerini güncelliyor ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunuyor. Önümüzdeki süreçte kullanıcılara sunulacak Android 11 işletim sistemi de pek çok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Bu yeniliklerin yanı sıra güvenlik tarafında da iyileştirmeler yapılacak.

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre şirketin üçüncü parti uygulamalara yönelik bir kısıtlaması söz konusu. Bilindiği üzere akıllı telefonlar için geliştirilen çok sayıda kamera uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar üzerinden kullanıcı verilerine izinsiz erişim sağlanabiliyor ve veri ihlalleri yaşanabiliyor. Google bu gibi durumların önüne geçmek adına Android 11’de yeni bir düzenleme yapacak.

Android 11’e Yeni Kısıtlama Özelliği

Android 11’e Yeni Kısıtlama Özelliği

Mevcut Android sürümlerinde kullanıcılar telefonlarına bir uygulama indirdiğinde kamera seçimi yapıyorlar. Yakın zamanda kullanıma sunulacak Android 11 ile bu ihtimal ortadan kalkacak. Kullanıcılar artık mobil uygulamalarda telefonların standart kamera yazılımını kullanacak. Aslında Google üçüncü parti kamera uygulamalarını tamamen rafa kaldırmıyor. Kullanıcılar Instagram’da yine fotoğraf çekimi yapabilecek.

Ancak bu uygulamalar üzerinden kaydedilen veriler herhangi bir şekilde içe aktarılamayacak. Google bu özellik için bir de kısa yol tuşu atayacak. Kullanıcılar telefonların güç düğmesine iki kere basarak kolayca kamera uygulaması seçimi yapabilecek. Google’ın bu kararı sonrası forumlarda pek çok kullanıcı tepki gösterdi. Gelen ortak tepki ise kendilerine hangi kameranın kullanılacağının sorulabilmesi yönünde oldu.

Google ise bu kararı güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle aldığını belirtiyor. Şirket açıklamasında, “Kullanıcılarımızın gizliliğini ve güvenliğini korumanın doğru bir değişim olduğuna inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.  Android 11’in önümüzdeki aylarda ilk olarak Google’ın Pixel serisi telefonlar için yayınlanması bekleniyor. Daha sonrasında ise diğer akıllı telefon üreticileri tarafından kullanıma sunulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum