Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Android 10 Çıkalı Kısa Süre Olmasına Rağmen Hatalar ile Gündeme Geliyor

Google’ın geçtiğimiz günlerde Pixel modelleri için yayınladığı Android 10, barındırdığı hatalar ile gündeme geliyor.
Android 10 Çıkalı Kısa Süre Olmasına Rağmen Hatalar ile Gündeme Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yazılım devi Google, Android işletim sistemini yeni sürümler ile geliştirmeye devam ediyor. Şirkette bir süredir Android 10’a dair geri sayım yaşanıyordu. Geçtiğimiz günlerde mobil işletim sistemi Google’ın kendi akıllı telefonu Pixel modelleri için indirmeye sunulmuştu. Android 10 içerisinde barındırdığı pek çok yeni özellik ile dikkat çekiyor. Bununla birlikte işletim sistemi yayınlanalı çok kısa bir süre olmasına rağmen çeşitli hataları ile gündeme gelmeye başladı.

Bu hatalardan birisi işletim sisteminin RAM optimizasyonunu doğru ayarlayamaması ile ilgili. Bir kullanıcı Android 10’un akıllı telefondaki RAM’leri tamamen kullandığını ortaya çıkardı Ortaya çıkan bir diğer hata ise Android 10’un telefonun sensörlerinin çalışmasını olumsuz etkilediğine dair.

Geçtiğimiz günlerde ise bazı kullanıcılar Android 10’un ön yükleme ekranının çok uzun süre devam ettiğini ve işletim sisteminin açılmasının epey zaman aldığını belirtmişti. Google’ın bu hatalara karşı ne yapacağı ise merak ediliyor.

Telefonun RAM’i Hatalı Kullanılıyor

Telefonun RAM’i Hatalı Kullanılıyor

Reddit’te bir kullanıcı Android 10 üzerinde yaptığı kullanımda RAM kullanımı ile ilgili bir hataya rastladı. Mobil işletim sisteminin bellek yönetiminde pek çok hataya sahip olduğunu belirten kullanıcı pek çok kullanıcının ilgisini çekti. Kullanıcının belirttiğine göre Android 10 bir uygulama açıldıktan sonra geri tuşuna basıldığında kapladığı RAM miktarını sabit kalmaya devam ediyor. Başka bir uygulama açıldığında ve aynı işlem yapıldığında kalan RAM’ler tüketiliyor.

Açılan uygulamaların yanına yenisi eklendikçe bu döngü böyle devam ediyor ve en sonunda işletim sisteminin tüketeceği bir RAM kalmıyor. Burada olması gereken işletim sisteminin önceki uygulamaların tükettiği RAM’i kapatması. Ancak bu olay gerçekleşmiyor ve en sonunda telefon kilitlenme sorunu ile karşı karşıya kalıyor.

Reddit’te konuyu gündeme getiren kullanıcı, RAM hatası ile ilgili Google’ı bilgilendirdiğini söyledi. Google ise verdiği cevapta “Bu sorunu önümüzdeki bir yayında çözmek üzere erteledik” ifadesine yer verdi. Android için yayınlanacak ilk güncellemelerden birinde muhtemelen bu sorun Google tarafından çözüme kavuşturulacaktır.

Android 10 Sensörlerin Çalışmasını Etkiliyor

Android 10 Sensörlerin Çalışmasını Etkiliyor

Google’ın yeni mobil işletim sisteminde rastlanan bir diğer hata ise akıllı telefonların sensörlerinin çalışmasına yönelik. Pixel modellerinde işletim sistemini deneyimleme şansı bulan kullanıcılar, çeşitli forumlarda telefonların sensörlerinin çalışmasının bozulduğunu belirtiyor. İşletim sistemi Pixel telefonların sensörlerini işlevsel olarak devre dışı bırakıyor. Bu işlevler arasında telefonun otomatik döndürme, parlaklık ve tuş kilidinin açılması için iki kez dokunma özellikleri yer alıyor.

Kullanıcı telefonunu bir önceki sürüm olan Android Pie’a geri döndürdüğünde sensörlerin normale döndüğünü ancak Android 10’da hiçbir şekilde bunu sağlayamadığını belirtiyor. Pek çok Pixel kullanıcısı gerek sosyal medya gerek forumlarda aynı sorunu yaşadığını belirtiyor. Google’dan ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmiş değil. Şu an için kullanıcıların önündeki tek seçenek Android Pie sürümüne geri dönmek görünüyor.

Bazı Telefonlar Geç Yükleniyor

Bazı Telefonlar Geç Yükleniyor

Çiçeği burnunda işletim sistemi Android 10’da ortaya çıkan hatalar bunlarla sınırlı değil. Bazı Pixel kullanıcıları telefonlarının ön yükleme işleminin çok uzun sürdüğünü belirtiyor. Kimi kullanıcılar forumlarda Android 10’un açılma süresinin 30 dakikayı bulduğunu ifade ediyor.

Hatta telefonunun açılması için 6 saat beklediğini söyleyen bir kullanıcının olduğu söyleniyor. Söz konusu açılma probleminin Pixel, Pixel 2, Pixel 3 ve Pixel 3a modelleri ile sınırl olduğu belirtiliyor. Bu sorun ile karşılaşan kullanıcılarının önündeki seçeneklerden birisi Android 10 dosyalarını Google’ın sitesinden indirip bilgisayar üzerinden sıfırdan kurulum yapmak oluyor.

Tabi bu durum kullanıcıların kişisel verilerinin kaybolmasına neden olacaktır. Bir diğer seçenek ise tahmin edileceği üzere önceki işletim sistemi Android Pie sürümüne geri dönmek oluyor. Yapılacak iki işlemde de verilerin yedeklenmesinde fayda var. Android 10 çıkalı sayılı günler oldu ve Google’ın bu sorunları önümüzdeki günlerde çözmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu