Yatırım yapmaya başla!

André Lotterer’in “Audi Sport Quattro”su Kalan En Temiz Örneği!

Dayanıklılık yarışlarında (Le Mans) 3 kere Audi Sport Takımı ile birinciliğe yerleşen André Lotterer'nın Ur-Sport Quattro'sunu inceledik!
André Lotterer’in “Audi Sport Quattro”su Kalan En Temiz Örneği!

Audi’nin Quattro dört çeker kavramının doğuşuyla beraberiz. Alman markanın 1980 yılında başlattığı ve günümüzün en gelişmiş 4×4 sistemleri arasına giren sistemi Quattro, B2 ile hayata geçirilmiştir. İsminin kökeni İtalyancadan gelmekte ve “dört” anlamını taşımaktadır. Audi’nin şasi mühendisi Jörg Bensinger‘in 1977’de bir VW aracının karda giderken diğerlerinden daha iyi gidebileceği önerisiyle Quattro ortaya çıkartılmış.

Üç kez Le Mans yarışlarında birinci olan André Lotterer, özel Ur Quattro Sport aracını gösterdi. Tüm benliğini ortaya koyan bir de video buna eşlik etmiş. Lotterer’nin aracı kırmızı rengiyle aşık olmamıza neden olsa da o asla bir garaj arabası olmamış. Kaput altı bilgilerinden sonra sizde bunu net şekilde anlayacaksınız!

Audi’nin ralli pistlerindeki o sağlam duruşları işte bu araç ve sistemi sayesinde oldu.

Audi Ur Sport Quattro İncelemeUr-Quattro Sport’la birlikte aynı sistem Audi 80 ve Passat‘ta da kullanılmış. Geçmiş yüzyılın kesinlikle en ikonik ve akılda kalan arabası diyebiliriz. Teknoloji ne kadar da gelişse ve Quattro her ne kadar Q8 4X4 SUV gibi araçlarda kullanılsa da ilk mantığı bu kırmızı canavardan çıkıyor.

Le Mans’ın zorlu süreçlerini atlatarak üç kez Audi ile birinci olan André Lotterer, Sport’u hakkında bilgi veriyor.

Audi Ur Sport Quattro KırmızıDünya üzerinde temiz diyebileceğimiz Ur Quattro Sport’lardan kaç adet kalmıştır bilemesek de Lotterer aracına gözü gibi bakmış. Sanıldığı üzere araç 1984 yılında ilk çıktığı gibi dokunulmadan bu zamana gelmemiş.

Kısa dingil mesafesi ile (normal Quattro’dan 320 mm kısa) ünlü pilot aracının normal seyrinde değişiklikler yapmış. Bu da daha dinamik davranış ve yol tutuşa sahip bir Sport Quattro’nun ortaya çıkmasını sağlamış.

İşi bu zamana kadar hız olan Lotterer, motor yükseltmesine de gitmiş.

Audi Ur Sport Quattro 450 BeygirAudi, Sport serisine 2.1 Turbo beslemeli bir ünite yerleştirmiş (1980-1987). Sonraki yıllarda 2.2L’ye çıkartılmış (1987-1991). Fabrika verilerinde 2.1L, 305 ps güç ve beraberinde 258 nm tork değeriyle yollardaki yerini almış.

Videoda kesinlikle bu aracın sesini dinleyin! Çünkü forget bir motorla birlikte güç, kırmızı dört çekerde 450 ps‘e çıkartılmış. 5 silindirle birlikte Sport Quattro, 4.8 saniyede kalkış yapabiliyor.

Bu değer +144 ps‘ten sonra nasıl olmuştur bir bilgi verilmemiş. Uzun yıllardır insanların hayran olduğu ralli efsanesini kullanmak nasıl bir hissiyat, tatmak isterdik.

Sürücü koltuğuna oturup, gösterge panelindeki 300 rakamını görmek bile inanılmaz heyacanlı. Audi’nin bizi her daim şaşırtan o buluşçu tavrı, halen daha bundan 35 sene öncesine gıpta ile bakmamızı sağlıyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum