Yatırım yapmaya başla!

Anayasa Mahkemesi Wikipedia Yasağının Hak İhlali Olduğunu Açıkladı

Anayasa Mahkemesi 2017 yılından bu yana yasaklı olan Wikipedia ile ilgili kararını verdi.
Anayasa Mahkemesi Wikipedia Yasağının Hak İhlali Olduğunu Açıkladı

Anayasa Mahkemesi tarafından gerçekleştirilen toplantıda iki yıldan uzun süredir yasaklı olan Wikipedia ile ilgili kararın hak ihlali olduğunu kararlaştırdı. Bilindiği üzere 29 Nisan 2017 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Wikipedia’ya yönelik erişim engellemesi kararı alınmıştı. Karara gerekçe olarak Türkiye’yi terör örgütlerine destek verdiğini iddia eden içeriklerin yer alması gösterilmişti.

BTK’nın o dönem almış olduğu karar büyük yankı uyandırmıştı. Kurumdan yapılan açıklamada “Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.

AYM Kararını Verdi

AYM Kararını Verdi

Gözler bugün yapılacak olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na çevrilmişti. Kurul toplandı ve dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak lanseedilen Wikipedia’nın erişime engellenme kararının hak ihlali olduğuna hükmetti. Toplantıda bu karar 6’ya karşı 10 oy ile alındı. Bu karar sonrası BTK’nin engelleme yaptırımı bozulmuş oluyor. Yakın zamanda Wikipedia’nın yeniden erişime açılması bekleniyor.

Oy çokluğu ile alınan kararda Wikipedia’nın erişime engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğinin altı çizildi. 2017 yılında uygulanan erişim engelinin başlıca sebepleri arasında Türkiye’yi Suriye iç savaşına destek vermekle suçlayan içeriklerin yer alması gösteriliyordu. O dönem BTK söz konusu içeriklerin kaldırılması halinde Wikiperia’yı yeniden erişime açacaklarını duyurmuştu. Ancak bu içerikler kaldırılmadığı için erişim engeli de uygulanmaya devam etti.

AYM’nin almış olduğu Wikipedia kararı kısa sürede sosyal medyada da geniş yankı buldu. İşte Twitter’da kullanıcılardan gelen ilk tepkiler…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum