Yatırım yapmaya başla!

Analistler PlayStation 5 için Satış Tahminlerini Yüksek Tutuyor

Bir analist PlayStation 5’in ilk bir yıl içerisinde 15 milyon satış adedini geçeceğini tahmin etti.
Analistler PlayStation 5 için Satış Tahminlerini Yüksek Tutuyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, çok uzun yıllardır PlayStation konsolu ile oyun pazarının başrol oyuncularından biri konumunda. Bu yıl içerisinde şirketin yeni konsolunu tanıtması bekleniyor. Sony’nin PlayStation 5’i rakibi Microsoft’un ise Xbox Series X modelini tanıtması bekleniyor. 2020 yılının konsol rekabetlerine sahne olacağını söyleyebiliriz. Geçmiş yıllardan bu yana PlayStation rakibi Xbox’tan hep bir adım önde olmuştur. Bu yıl çıkacak yeni konsollar için kullanıcıların seçiminde fiyatın belirleyici rol oynayacağı belirtiliyor.

PlayStation 5’in fiyatına dair çeşitli tahminler yapılıyor. Sony’den bu konuyla ilgili bir açıklama gelmediği için henüz ortada net bir bilgi yok. Dolayısıyla yeni konsolun satış adedine dair tahmin yapmak zorlaşıyor. Bir analist ise PlayStation 5 satışlarının oldukça yüksek rakamlara ulaşacağını tahmin ediyor. Japonya merkezli araştırma şirketi Ace Research Institute yetkilisi Hideki Yasuda, PS5’in rekor satış rakamlarına ulaşacağını belirtiyor.

PlayStation 5 için Rekor Tahmin

PlayStation 5 için Rekor Tahmin

Araştırmacı Yasuda, PS5 ve PS4 konsollarının 31 Mart 2021 yılına kadar 6 milyondan fazla satacağını ifade ediyor. Özellikle gelecek yıl tatil döneminde PS5 satışlarının yükselmesini bekleyen araştırmacı, 2022’nin Mart ayında 15 milyon daha sevkiyat yapılacağını belirtiyor.

Uzmanlar konsolun piyasaya çıkması ile beraber ilk yıl içerisindeki performansın sonraki yıllar için belirleyici olacağını düşünüyor. PlayStation 4 çıktığı yıldan bu yana küresel pazarda 100 milyondan fazla satışa ulaşarak büyük bir başarı elde etti.

Yasuda PlayStation 5’in de oldukça başarılı bir başlangıç yapacağını tahmin ediyor. Tanıtılacak olan diğer konsol Xbox Series X için herhangi bir tahmin yapmayan araştırmacı, fiyat ve platforma özel oyunların belirleyici rol oynayacağını söylüyor. Bununla beraber Çin’i etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle Sony’nin üretim süreçlerinin aksayabileceği belirtiliyor. Şirketin yeni konsolunu ne zaman tanıtacağı halen soru işareti.

PS5’in SSD’si Samsung İmzalı Olabilir

PS5’in SSD’si Samsung İmzalı Olabilir

Kesin bir tarih olmamakla beraber PlayStation 5’in bu yılın sonbahar aylarında tanıtılacağı tahmin ediliyor. Bugüne kadar konsola dair pek çok tahmin ve rapor ortaya çıktı. PS5’in sahip olacağı donanım büyük ölçüde biliniyor. PlayStation 5’de depolama birimi olarak yeni nesil SSD disklere yer verilecek. Bu da oyunların yüklenme sürelerini büyük ölçüde aşağı düşürecek. Teknoloji devinin bu ürünü kimden tedarik edeceğine dair yeni bir iddia ortaya atıldı.

Haber göre Sony’nin PlayStation 5’in SSD tercihini Samsung’dan yana kullanabileceği belirtiliyor. SSD disk ile beraber yeni konsolda oyunların yüklenme süresinde 18 kat daha hızlı sürelere ulaşacağı tahmin ediliyor. Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung’un, PS5’e özen NVMe SSD tasarımı yaptığı belirtiliyor. Samsung’un paylaştığı bir görselde Capcom’un geliştirdiği Monster Hunter: World oyunun yükleme sürelerine dair bilgiler görülüyor.

Normal HDD ve NVMe arasındaki karşılaştırmaya yer veriliyor ve bekleme süresinin çok daha düşük olduğu gözlerden kaçmıyor. Görselde ‘Oyun konsolu 2020’de SSD dönemi’ ifadesi PlayStation 5’te Samsung imzalı SSD olacağı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Uzun zamandır PS5’in SSD disklerinin kim tarafından üretileceği merak ediliyordu. Samsung son dönemde piyasaya sürdüğü bellek ürünleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Dolayısıyla Sony’nin bu seçimi sürpriz görünmüyor. Sonbaharda tanıtılması beklenen PlayStation 5’e dair önümüzdeki günlerde yeni bilgilerin ortaya çıkması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum