Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analistler O Emtiada 2025’e Kadar Yüzde 75 Artış Bekliyor!

Bakır fiyatlarında gelecek iki yıl içerisinde büyük oranda artış yaşanması bekleniyor. Analistler tahminlerini paylaştı. Detaylar haberde...
Analistler O Emtiada 2025’e Kadar Yüzde 75 Artış Bekliyor!
HABER GİRİŞ

Bakır fiyatlarının, madencilik arzındaki kesintiler ve yenilenebilir enerjiye yönelik baskının tetiklediği yüksek metal talebi nedeniyle önümüzdeki iki yıl içinde artacağına ilişkin tahmin yapıldı. Analistler 2025’e kadar emtianın fiyatında yüzde 75’e yakın artış bekliyor.

Fitch Solutions araştırma birimi BMI tarafından hazırlanan bir rapor, yeşil enerjiye geçiş sonrası artan talep ve yılın ikinci yarısında dolarda yaşanacak olası düşüş bakır fiyatlarını daha da yükseltebilir.

Küresel piyasalar bu yıl Federal Rezerv’in faiz indirimlerine başlamasına kesin gözüyle bakıyor. Uzmanlara göre bu dolardaki kayıpları artıracak ve dolar cinsinden işlem gören bakıra olan talebi artıracak.

Bank of America Securities’in Asya-Pasifik temel malzemeleri başkanı Matty Zhao, FED’in faiz indirimlerine ve zayıflayan dolara dikkat çekerek, bakır için olumlu görüşün daha çok makro faktörlere dayandığını söyledi.

Yatırım bankası Citibank ise yüksek yenilenebilir enerji hedeflerinin ortasında, bakır talebinin 2030 yılına kadar 4,2 milyon ton artacağını tahmin ediyor. Raporda, bunun potansiyel olarak bakır fiyatlarını 2025′te ton başına 15.000 dolara çıkaracağı, geçen yılın Mart ayında görülen ton başına 10.730 dolarlık rekor zirveden çok daha yüksek olacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Bakır fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Pek çok analist madencilikteki kesintiler nedeniyle bakırda yükseliş eğilimi görürken, Goldman Sachs 2024′te yarım milyon tonun üzerinde açık bekliyor. Bakır fiyatı günlük bazda yüzde 0,5 düşüşle 3,85 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bakır fiyatlarının yıl içinde ton başına 10.000 dolara, 2025′te ise çok daha yükseklere ulaşacağını öngören Goldman analistleri, arz kesintilerinin, bakır piyasasının çok daha belirgin bir sıkılaşma dönemine girdiğini gösterdiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın