Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Analistler 6 Yıldır Her Ekim Ayında Kazandıran Borsa için Bu Yıl da Umutlu

Piyasaların son aylardaki durumunu değerlendiren uzmanlar, son 6 yıldır, Ekim ayında yatırımcısına kazanç getiren borsanın, bu yıl da pozitif bir seyir izleyeceğini öngörüyor.
Analistler 6 Yıldır Her Ekim Ayında Kazandıran Borsa için Bu Yıl da Umutlu
Yorum

Borsa İstanbul’un, son altı yıllık verilerini değerlendiren uzmanlar, her Ekim ayında kazanç getirdiğini ve bu yıl da olumlu bir tablonun yaşanacağını öngörüyor. Son 6 yıldır Ekim’de aylık bazda ortalama %6,3 oranında bir getiri sağladığı görülürken, söz konusu dönemde en az 2016 yılının Ekim ayında %2,7, en fazla ise 2012’de %8 artış kaydettiği bildirildi. Analistler 2018 yılının Ekim ayı için de yatırımcılar için umut vaat edici olduğunu yorumluyor.

Borsa İstanbul Eylül ayında %7,80 artışla, 2017’nin Aralık ayından bu yana en iyi aylık performansını gerçekleştirdi.

Borsa Eylul PerformansiGenel olarak dünya borsalarında yaz aylarında yaşanan durgunluğun, satış ağırlıklı işlemlerin yoğunlaşmasına ve varlık fiyatlarının ucuzlamasına sebep olduğunu söyleyen uzmanlar, bu durumun sonbahar aylarında alım fırsatı olarak değerlendirildiğini belirtiyor. Özellikle banka pay piyasalarında Eylül ayında yoğunlaşan satışlar hisse fiyatlarının tarihinin en ucuz seviyesine inmesine sebep olurken, Eylül ayının sonlarında başlayan tepki alımlarının Ekim’de de devam edeceği öngörülüyor.

Döviz kurlarındaki gerilemenin ve dış politikadaki gelişmelerin sakinleşmesi, borsa cephesine olumlu yansıdı.

Borsa Cephesi OlumluSöz konusu gelişmelerin Borsa İstanbul’da yükseliş eğilimini desteklediğini belirten uzmanlar, pozitif görünümün Ekim ayında da devam edeceğini düşünüyor. Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal, Ekim ayına 100 bin puanın üzerinde bir borsa ve 6 liranın altında dolar ile girilmesinde; AB ve ABD ile olan politik ilişkilerin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından %24’e çıkarılan politika faizinin, bankacılık sermaye yeterlilik rasyosu, sorunlu kredilerinde yapılandırılması ve yatırımcıları memnun eden Yeni Ekonomi Programı’nın payı olduğunu belirtti.

Ekim ayına, ABD’nin İran’a uygulayacağı ambargonun verdiği tedirginlik ve dış borç geri ödemesinin kur üzerindeki olası baskısı ile girildiğini söyleyen Atılal, diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyaretinde verdiği mesajların, yeniden hikaye yaratılmasına imkan tanıyan bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.

YEP kapsamında çekilmeye çalışılan yabancı yatırımcılar sayesinde, Borsa İstanbul’a hem yerli hem de yabancı yatırımcıların ilgi göstereceği düşünülüyor.

Yatirimci ArtisiMega – altyapı projelerinin doğrudan yabancı yatırım yoluyla, uluslararası finansman ile hayata geçirileceğini belirten Atılal, Çin ve Almanya’nın bu projelere talip olabileceğini, söz konusu gelişmelerin fiyat/kazanç, piyasa değeri/defter değeri oranlarına göre dolar bazında yüksek iskonto içeren Borsa İstanbul’a ilgiyi artıracağını söyledi. Atılal, BIST 100 Endeksi’nde 97.700 puanın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde, Ekim ayında 103.000 – 106.000 bandına çıkılabileceğini öngörüyor.

Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan da, Ekim ayı beklentilerini paylaştı.

Uzman YorumlariEylül ayı enflasyon rakamlarının ve 12 Ekim’de yapılacak olan rahip Brunson davasının piyasalarda dalgalanmaya sebep olacağını söyleyen Doğan, 3 Ekim’de açıklanacak olan enflasyonun, son dönemin en yüksek rakamı olmasını beklediğini dile getirdi. Merkez Bankası’nın 13 Eylül toplantısında 625 baz puanlık bir faiz artışı yaptığını hatırlatan Doğan, Ekim’de yeni bir faiz kararı beklemediğini, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin piyasalar üzerinde en önemli risk unsuru olarak kalmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. Haftanın ilk işlem gününe %0,12 artışla 100.075 puandan başlayan BIST 100 Endeksi, saat 12:18 itibarıyla 99.956 puana gerilemiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu