Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analistler Bitcoin için 50 Günlük Hareketli Ortalamaya Dikkat Çekti

Bitcoin’deki son geri çekilme sonrası değerlendirmede bulunan analistler, 50 günlük hareketli ortalamanın tutulması gerektiğine vurgu yaptı.
Analistler Bitcoin için 50 Günlük Hareketli Ortalamaya Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Bitcoin, Nisan ayının ortasında 31.000 dolara kadar çıktı ve geçen yılın Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeyi test etmişti. Takip eden günlerde BTC, yüzde 10’dan fazla düşüş yaşadı ve 27.000 dolara kadar geriledi.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 27.350 dolar seviyesinden işlem görüyor. Analistler son geri çekilme sonrası, BTC’nin günlük grafiğinde 50 günlük basit hareketli ortalamaya dikkat çekiyor. FxPro’da kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich’e göre, 50 günlük SMA desteğinin potansiyel bir ihlali, yükseliş piyasası duyarlılığını zorlayabilir.

Kuptsikevich, piyasanın önceki büyüme ivmesini sildiğini ve şimdi 50 günlük hareketli ortalama biçimindeki orta vadeli yükseliş trendinin gücünü test ettiğini söyledi. Bunun altında bir kırılmanın, boğa piyasasının gücünü sorgulatacağını ve 26.600 doların altındaki bir konsolidasyonun, daha derin bir düşüşün habercisi olabileceğini ifade etti.

BTC, 50 günlük hareketli ortalama görünümü
Kaynak: TradingView

50 günlük hareketli ortalama, geleneksel piyasalarda ve kripto para birimlerinde en çok izlenen teknik metriklerden biridir. Kripto analistleri daha önce, yükseliş ve düşüş eğilimi değişikliklerini doğrulamak için temel ortalama üzerinde geçişleri takip etmişti.

Satıcılar bu haftanın ilk günü fiyatı 50 günlük SMA’nın altına düşürmek istese de başarılı olamadı. Haftalık grafikte 25.200 dolar seviyesinin önemli bir destek olduğu belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Fairlead Strategies’in kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton’a göre SMA desteği geçici olabilir ve yakında daha derin bir düşüşe yol açabilir. Stockton, “Bitcoin, kısa vadeli aşırı satış koşullarının, 25.200 dolara doğru düşmeye başlamadan önce 50 günlük SMA’yı test ediyor.” notunu düştü.

Aşırı satım koşulları, çok fazla geri çekilme olmaksızın, belirli bir süre boyunca fiyatta kayda değer ve tutarlı bir aşağı yönlü hareketi gösterir. Teknik analistler, farklı zaman çizelgesi çizelgeleri üzerinden aşırı alım/satış koşullarını ölçmek için göreceli güç endeksi (RSI) ve stokastik gibi göstergeleri kullanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın