Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Analistler Bitcoin için FED Toplantısının İzlenmesi Gerektiğine Dikkat Çekiyor

Yatırımcılar bugün FED toplantısından çıkacak sonucu bekliyor.
Analistler Bitcoin için FED Toplantısının İzlenmesi Gerektiğine Dikkat Çekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin haftanın başından itibaren yukarı yönlü hareket etmeye başladı ve yükselişini 40.000 dolar seviyesinin üzerine kadar taşıdı. Burası bir direnç bölgesi ve Bitcoin bir miktar geri çekilerek 38.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Yazım itibariyle kripto para 39.200 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bugün ABD Merkez Bankası (FED) Haziran ayı toplantısını gerçekleştirecek ve faiz kararını açıklayacak. Analistler toplantıdan çıkacak kararların Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için önemli olduğuna dikkat çekiyor.

FED 2023 faiz artırımı olasılığı
Kaynak: Bloomberg

Piyasanın odak noktası iki önemli soruya yönelmiş durumda ‘ABD’nin merkez bankası yetkilileri faiz oranlarını 2024 yerine 2023’te artırma niyetlerinin sinyalini verecek mi?’ Bir diğeri ise ‘2021’in geri kalanında ve gelecek yıl enflasyonun ne kadar artacağını düşünüyorlar?’ sorusu olmakta.

Daha önce gerçekleştirilen FED toplantıları sonrası, faiz oranlarının 2023’e kadar sabit tutulacağına dair izlenim ortaya çıkmıştı. Bu Fed’in 2024’te para politikasında sıkılaştırmaya gideceği anlamına geliyor.

Merkez bankası, faiz indirimlerini açıklamadan önce enflasyon oranlarının kendilerini daha yüksek seviyelere yakın tuttuğunu görene kadar beklemeyi taahhüt etmişti. Bu akşam toplantıdan çıkacak tahminler, yetkililerin bir sonraki faiz indirimi için ne kadar bekleyeceğini gösterecek.

Faiz artışı tahminleri, Bitcoin’e enflasyon karşıtı boğa koşusuna devam etmesi için en az iki yıl veriyor. Bitcoin Center NYC’nin kurucusu Nick Spanos, artan enflasyonun Fed’in faiz oranlarını mevcut %0,25’in yakınında tutma çabalarıyla birleştiğinde Bitcoin’e boğa koşusunu sürdürmek için bolca fırsat verdiğini belirtti.

BTC, Death Cross ihtimali
Kaynak: TradingView

Bitcoin çizelgelerindeki teknik veriler, yükseliş analistleriyle aynı yönde değil. Bitcoin’in 50 günlük basit hareketli ortalaması, 200 günlük basit hareketli ortalamasının altında kapanmaya işaret ediyor. Söz konusu geçişe, finansal piyasalarda ileri düzey fiyat düşüşlerini öngörmekle ün salmış bir gösterge olan Death Cross adı veriliyor.

BTC’de Death Cross olması halinde büyük bir düşüş beklentisi hakim olur. Uzmanlar ölüm çaprazlarının bir senaryo değil, bir tahmin olarak kaldığını ve önümüzdeki seanslarda düşüş göstergesinin görünmesine rağmen Bitcoin fiyatının yukarı yönlü hareket edebileceğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%