Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analister Uyardı: Bitcoin Madencileri Satışlarını Artırabilir

Analistler, ücretlerdeki düşüşün ve BTC'deki fiyat artışının yavaşlaması ile madencilerin satışlarını artırabileceği uyarısında bulundu. Detaylar geliyor...
Analister Uyardı: Bitcoin Madencileri Satışlarını Artırabilir
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen ve Nisan’da uygulanan ödül yarılanmasının hemen öncesinde madenciler stoklarını azaltmıştı. Blockchain’in kullanımı daha ucuz hale geldikçe bu trend yakında devam edebilir ve madencilerin geliri azalabilir.

Kaiko’daki analistler “Reality Bites” başlıklı haftalık notta “Yarılanmadan sonra günlük ortalama ağ ücretleri aniden yükseldi ve bu durum Bitcoin madencilerinin yaşadığı sıkıntıyı telafi etti. Ancak kullanıcıların Runes protokolüne ilk akınının azalmasıyla ücretler düştü” değerlendirmesinde bulundu.

Analistler, ücretlerdeki son düşüşün, madenciler üzerinde satış baskısı yaratabileceği uyarısında bulundu. Bitcoin madencileri gelirlerini blok ödülleri ve işlem ücretleri olmak üzere iki kaynaktan elde ediyor. Yeni blokları blok zincirine eklediklerinde, sabit miktarda BTC ödülü alıyorlar ve ekledikleri işlemler için işlem ücretleri alıyorlar.

Nisan ayında gerçekleşen yarılanma, blok başına madeni para emisyonunu 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürdü. Bu durum, madenci karlılığını olumsuz etkiledi ve işlem ücretleri ile Bitcoin fiyatındaki değişikliklerle telafi edilmesi gereken bir yük getirdi.

Bitcoin ortalama işlem ücretleri
Kaynak: Glassnode

Glassnode’un verilerine göre, ortalama işlem ücreti, yarılanma öncesinde 0,0003 BTC seviyelerindeyken, yarılanmanın ardından 0,00199 BTC’ye yükseldi ve altı yılın zirvesi görüldü.

GCM Yatırım Banner

Kaiko tarafından yapılan bir açıklamada, “Daha yüksek ücretler, Bitcoin madencileri üzerindeki yarılanma sonrası stresin bir kısmını hafifletti, ancak azalan madenci ödüllerinin baskısını hissetmeye başlıyorlar” ifadeleri yer aldı.

Yarılanmanın genellikle Bitcoin madencileri için bir satış olayı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, yeni blok oluşturma sürecinin önemli maliyetlere neden olduğu ve madencileri bu maliyetleri karşılamak için satış yapmaya zorladığına yer verildi.

Bitcoin tarihinde bir ilke imza atarak Mart ayında 73.700 dolara çıkarak yarılanma öncesi ilk kez yeni zirvesini görmüş oldu. Yarılanma olayını takiben BTC’de kayıplar arttı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 62.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.