Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analist Alfa Solar ve Yünsa’yı Değerlendirdi: Aya Çıktı!

Borsa İstanbul’da yükseliş devam ederken İsmail Güner ALFAS ve YUNSA’yı değerlendirerek kritik seviyeleri açıkladı. İşte detaylar;
Analist Alfa Solar ve Yünsa’yı Değerlendirdi: Aya Çıktı!
HABER GİRİŞ

Uzun süredir yatırımcılarını üzen Borsa İstanbul, 10 Nisan ile başlayan haftada yönünü pozitife çevirdi. 3 gündür değer kaybetmeyen borsada işlem hacmi düşük olsa da risklere ve belirsizliklere rağmen 5200 puana doğru yaklaşılması büyük önem taşıyor. BIST 100 endeksi saat 14:50 itibarıyla yüzde 0,8 artışla 5166 puanda seyrediyor.

2023’ün ilk aylarında geçen yılki performansının yanına bile yaklaşamayan borsa bu yıl birçok olaydan etkilenerek kırılganlaştı. Seçime yönelik belirsizlik yerli ve yabancı büyük yatırımcıların işlem yapmadan beklemesine neden oldu. Tüm olumsuzluklara rağmen borsanın son günlerde gösterdiği olumlu performans yatırımcıların rahat bir nefes almasına katkı sağladı.

İnfo Yatırım Araştırma Müdürü İsmail Güner, Alfa Solar Enerji (ALFAS) ve Yünsa’yı (YUNSA) analiz ederek kritik seviyeleri açıkladı.

Alfa Solar

Analist Alfa Solar ve Yünsa’yı Değerlendirdi: Aya Çıktı!Kaynak: Paratic Piyasalar

2023’ün Şubat ayında 174 TL seviyelerinde olan ALFAS, bugün 333 TL’ye kadar gelmiş durumda. Haftalık yüzde 17,4, aylık yüzde 25,7, yıllık yüzde 418,2 oranında prim yapan hisse yıllık en düşük 64,35 TL, en yüksek 409,4 TL’yi gördü.

GCM Yatırım Banner

Güner, ALFAS’ın yıl sonu bilançosunda 542 milyon TL kar açıkladığını, öz sermayesinin 956 milyon TL olduğunu ifade etti. Şirketin geçen yılın sonlarına doğru halka arz olduğunu belirtti. Şirketin çok karlı olduğunu vurgulayan Güner, bazı şirketlerin çok hızlı prim yapmasından dolayı kar realizasyon eğilimine girdiğini aktardı.

ALFAS’ın ilk halka arz olduğunda yaptığı tavanların sayısının hatırlanamayacak kadar çok olduğunu dile getirdi.

Hissenin 60 TL seviyelerinden 340 TL’ye kadar yükseldiğini hatırlattı ve “Aya çıktı.” ifadelerini kullandı. Bu noktalara ulaştığından beri aynı fiyatta olduğunu, hisselerin çok fazla primlendiği zaman bu değerleme oranlarında bir şişkinlik meydana geldiğini paylaştı.

ALFAS için kritik seviyenin 390 TL olduğunu, artışın devamı için bunun üzerine çıkılması gerektiğini belirtti. Elde varsa taşınabileceğini söyleyen Uzman, yeni alacak yatırımcıların uzun vadeli yatırım amaçlı düşünebileceklerini kaydetti.

Yünsa

Analist Alfa Solar ve Yünsa’yı Değerlendirdi: Aya Çıktı!Kaynak: Paratic Piyasalar

Yıl içinde en düşük 17,4 TL, en yüksek 116,4 TL’yi gören YUNSA, günlük yüzde 3,5 yükselişle 108,7 TL’den işlem görüyor. Hisse haftalık yüzde 4,7, aylık yüzde 3,5 yıllık ise yüzde 500 oranında getiri sağladı.

Güner, geçtiğimiz yıl YUNSA’nın performansına ulaşabilen çok fazla şirket olmadığını, YUNSA’da muazzam bir karlılık olduğunu belirtti. Şirketin öz sermayesinin 365 milyon TL, 12 aylık karının ise 349 milyon TL olduğunu paylaştı.

YUNSA’da 115 – 118 TL’ye doğru ufak ufak hamleler görüleceğini, 118 TL’nin kırılmasının ardından 150 TL’ye kadar yükseliş formasyonunun mümkün olduğunu kaydetti. Hissede 200 TL’nin üstüne doğru bir trende şahit olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Şirketi teknik açıdan çok beğendiğini söyleyen Güner, 99,6 TL seviyesinin altına inilmemesi gerektiğini vurguladı. Bunun gerçekleşmesi durumunda aşağı doğru salınımın başlayacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.