Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerikan Tedarikçilerinin Hisseleri Düşen Huawei Kendinden Emin Konuştu!

Qualcomm ve Qorvo dahil Huawei’in ABD’deki kilit tedarikçilerinin hisselerini Perşembe günü düştü ve düşüş ABD’nin Huawei’i kara listesine eklemesinden sonra gerçekleşti.
Amerikan Tedarikçilerinin Hisseleri Düşen Huawei Kendinden Emin Konuştu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Qualcomm ve Qorvo dahil Huawei’in ABD’deki kilit tedarikçilerinin hisselerini Perşembe günü, Amerikan firmalarının Çinli teknoloji devine satış yapmadan önce devlet onayı almalarını gerektiren yeni bir kuralın ardından düştü.

Bu haftanın başlarında ABD Sanayi ve Güvenlik Dairesi, Huawei’i Entity List isimli kara listesine eklemiş, karara hem firma hem de Çin tarafından sert tepkiler gelmişti. Çünkü kural, Amerikan firmalarının Huawei’e teknoloji satmak ya da devretmek için hükümetten lisans alması gerektiği anlamına geliyordu.

Huawei’in ABD’li Tedarikçilerinin Hisseleri Çöktü

Sonuçta, Huawei ABD’de 30’dan fazla çekirdek tedarikçiye sahip ve akıllı telefonlarından telekom ağ donanımlarına kadar birçok alanda bu ekipmanlardan yararlanıyor. Dolayısıyla Trump’ın kararnamesi Huawei’i nasıl etkileyecek sorusuna verilebilecek yanıtlar, yaptırımları çok daha endişe verici hale getiriyor.

Birçoğu ABD’de halka açık olarak listelenen tedarikçilerin Perşembe günü yapılan işlemlerde gerilemesi de endişelerin yansımasını ifade ediyor. Nitekim Huawei tedarikçilerinden Qualcomm yüzde 4, Micron yüzde 3, yarı iletken firmaları Qorvo ile Skyworks da yüzde 7 ve yüzde 6 seviyelerinde düştü. Kaynaklar söz konusu şirketlere Huawei’in kara listeye eklenmesiyle alakalı soru sormak için ulaşsa da hiçbirinden açıklama gelmedi.

Huawei: Yaptırımlar Amerikan Şirketlerine Zarar Verecek

Huawei: Yaptırımlar Amerikan Şirketlerine Zarar VerecekHuawei ise kendi adına yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin hareketinin bu tür Amerikan firmalarına anlamlı şekilde zarar verebileceğini söyledi. Huawei sözcüsü bugün verdiği demeçte şöyle konuştu:

“Bu karar kimsenin çıkarına değil. Huawei’in birlikte çalıştığı Amerikan şirketlerine önemli ekonomik zarar verecek, on binlerce Amerikan işini etkileyecek ve küresel tedarik zincirinde var olan mevcut iş birliği ile karşılıklı güveni bozacak.” Ayrıca Huawei’in derhal çare arayacağını ve bu meseleye çözüm bulacağını, bunun yanında olayın etkilerini hafifletmek için proaktif olarak çaba göstereceğini bildirdi.

Böyle Bir Hamleye Hazırlanan Huawei, Kendi Yonga Teknolojisini Geliştirdi

Böyle Bir Hamleye Hazırlanan Huawei, Kendi Yonga Teknolojisini GeliştirdiJapon gazete Nikkei Asian Review’ın Cuma günkü haberinde ise Huawei’in bir süredir bu duruma hazırlandığına işaret edildi. Raporda, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisinin tedarikçilere 6 ay önce, ABD-Çin ticaret savaşıyla ilgili herhangi bir soruna hazırlanmak için bir yıllık değerli bileşenleri oluşturmak istediğini söylediği belirtildi.

Çinli dev son birkaç yıldır da tüketici ürünleri için kendi yonga teknolojisine yatırım yaparak ABD şirketlerine bağımlılığını azaltmaya çalışıyordu. Öte yandan Huawei’in çip birimi Hi-Silicon’un Başkanı He Tingbo da çalışanlarına mektubunda, Amerika’nın firmayı kara listeye eklemesini delilik olarak nitelendirdi.

He Tingbo, şirketin birkaç yıldır buna hazırlandığını ve eğer ABD taze tedariği keserse, şirketin hayatta kalmasını sağlayacak ekstra bileşenlere atıfta bulunarak yedek lastikler yarattığını dile getirdi. “Yarattığımız tüm yedek lastikler artık yedek değil” ifadeleriyle de dikkat çekti.

Uzmanlara Göre Kara Liste Hamlesi Büyük Tedarikçiler için Kötü Haber

Uzmanlara Göre Kara Liste Hamlesi Büyük Tedarikçiler için Kötü HaberUzmanlar kendi yonga teknolojisini geliştirmesinin, Huawei’e yakın vadedeki fırtınayı atlatması için yardım edebileceğini söylerken bunun büyük tedarikçiler için kötü haber olduğunu öngördü. Counterpoint Research direktörü Neil Shah; “Huawei’i biraz vurabilecek olsa da Huawei, bu şirketlerin gelirlerinin önemli bir kısmı olacak kadar büyüdüğü için söz konusu tedarikçileri de vuracaktır. Huawei önümüzdeki 8-12 ay için yeterince bileşen stoklamaya başladı, bu nedenle ideal olarak yakın vadede çok az etkilenmesi gerekir.” dedi.

Ne var ki Charter Equity Research direktörü Edward Snyder ise bugün verdiği demeçte; “Huawei için felaket olur” diyerek görüş bildirdi. “Yani evet, bazı iç parçaları var ama en çok ihtiyaçları olan gelişmiş şeyleri yapmak için çoğunu kaçırıyorlar ve bunun için Amerikan satın almanın bir yolu yok” dedi.

İlaveten analist, Huawei’nin akıllı telefon işinin yani şirketin gelirlerine en büyük katkıyı sağlayan tüketici biriminin acı çekebileceğini belirtti. “Huawei’in telefon işi bence ciddi bir şekilde bundan zarar görecek ve bu da paylarını kaybedecekleri anlamına geliyor. Birisi bu telefonları satacak ve o ZTE olmayacak çünkü hiçbir telefon işine sahip değiller. Bu muhtemelen Samsung, belki de Oppo, Vivo, Xiaomi gibi bir çok Qualcomm satın alan diğer orijinal ekipman üreticileri olacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu