Yatırım yapmaya başla!

Amerikalıların En Memnun Olduğu Araç Markası Açıklandı!

Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi'nin yapmış olduğu bir araştırmada, insanlara en çok hangi araç markasından memnun olduğu sorulmuş!
Amerikalıların En Memnun Olduğu Araç Markası Açıklandı!

Yılın belirli dönemlerinde araçlar üzerine yapılan anketler, bir markanın ne kadar kaliteli işi yaptığının bir ispatı olarak paylaşılır. İşleyişin tamamen müşteri odaklı olduğu otomotiv sektöründe, marka modellerinin çok iyi olması yanında şirketin müşterilerle olan ilişkisi de son derece önem arz etmektedir.

Amerikan Müşteri Memnuniyet Endeksi (ACSI) tarafından yapılan yeni bir araştırma sonuçlarında, listenin geçmiş yıllara göre oranlarının farklılaştığı gözlemlenmiş. 350 milyonluk pazara hakim olan Japon Lexus, yine birinci sırada yer alıyor.

ACSI araştırmalarında, insanların markalara karşı memnuniyet düzeyinde %3,7 oranında azaltma tespit etmiş.

Azalmaya neden olabilecek onlarca madde söylenebilir. 100 puanlık bir ölçeklemede %79‘a kadar ancak ulaşılmış. 27 marka üzerinden gidilen çalışmada 21’inin memnuniyet seviyelerini düşürdüğü açıklandı.

Genel olarak otomotivin kalite düzeyini düşürdüğü ve aynı paralara daha kalitesiz araç satıldığı ortak bir dilde söylenmiş. %84’lük bir oranla 1. sırayı kapatan Lexus, birçok araştırma konusunda liderlik kuruyor.

Toyota’nın pazar için son derece iyi çalıştığı bir ders olan Lexus’un motor, donanım ve tasarım dilindeki ayrıcalığı insanları sürekli memnun etme adına geliştiriliyor. İkinci sırada %83’lük oranıyla Mercedes geliyor. Son dönemlerdeki premium anlayışının yanına sistemine eklediği elektrikli araç girişimleri, değer artırımında önemli bir rol oynadığını söylememiz mümkün.

Aynı şekilde Amerika için yatırımlar yapan ve SUV modellerinin üretim noktası olan dev platformda BMW %82 ile %83 alan Audi-Volkswagen grubun arkasında kalmış. 5. sırayı alan diğer bir Japon model olan Honda ve onu takip eden Infiniti-Nissan ise 6. sırayı almaya hak kazanmış.

7. sıradan Lincoln ile başlayan Amerikan markalarında, 10. sıra Cadillac, 11. sıra Chevrolet, 13. sırada Buick, 16. sırada GMC, 18. sırada ise Ford geliyor. Gördüğümüz kadarıyla liste, ana markalara sıralama aşağıda seyrederken alt markalarının insanların gözünde daha değerli olduğunu düşünüyoruz.

Lexus liderlikte olmasına karşı Toyota 11. sırada yer alıyor. Keza Ford’da aynı şekilde. Çıkış yapanlar arasında Infitini’nin olduğu ve %78’den 82′ye çıkarak markada gelişmelerin olduğuna şahit oluyoruz.

Tersi olarak memnuniyet düşüşünde Nissan ve VW’nin seviyelerinde azalmalar tespit edilmiş. Amerikan markalarından Jeep’in de %5 kadar düşüşü soru işaretlerini doğurmuş.

Dediğimiz gibi bir firmanın yapacağı kronik hatalar, parça tedarik sorunu, ani fiyat artışı, servislerin müşteriye olan ilginin azalması, bu gibi araştırmaların ana fikrini oluşturuyor. Sonuç olarak tüketiciler sektörden biraz şikayetçi ve halen daha SUV-kamyonet sınıfına olan ilgiyi bırakmadıklarını anlıyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. amerikalıların en çok beğendiği araçtan banane. ben bir türküm. türkiye ile alakalı içerikler paylaşın lütfen.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum