Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerikalıların Çoğuna Göre Ekonomi ya Resesyonda ya da Depresyonda

Yapılan bir ankete göre Amerikalıların yüzde 71’i ülkenin ekonomik bir depresyonda ya da resesyonda olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Amerikalıların Çoğuna Göre Ekonomi ya Resesyonda ya da Depresyonda
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 103 bini geçerken ülkedekilerin ekonomiye dair endişeleri de artıyor. Kaldı ki pandeminin etkilerinin görülmeye başladığı Mart’ın ardından 10 hafta içinde işsizlik başvurularının 40 milyonu aşması da endişeleri gayet haklı çıkartıyor.

Bununla birlikte dün açıklanan GSYİH verileri de ekonomide yüzde 5’lik daralmaya işaret etti.

Söz konuş rakam 2008 yılının dördüncü çeyreğinden sonraki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Ekonomiye dair yorumlar karamsarlıkta birbiriyle yarışırken Barclays Baş Ekonomisti Michael Gapen, ABD’nin ikinci çeyrekte yüzde 40 daralabileceğini dile getirdi.

Durum kötüleşirken Washington merkezli analitik ve danışmanlık şirketi Gallup tarafından yapılan anket de aynı yönü gösterdi.
10 Amerikalı Yedisi Ekonomi ya Resesyonda ya da Depresyonda
Kaynak: Gallup

Eyaletler pandemi ortasında işletmelerin yeniden açılmasının sonuçlarını tartarken, Amerikalıların yüzde 71’i ülkenin ekonomik bir depresyonda ya da resesyonda olduğunu söyledi. Kaldı ki rakam Nisan ortasından bu yana ya aynı seviyeye ya da üzerine işaret ediyordu.

Gallup 23-29 Mart’tan itibaren soruyu ilk sorduğunda Amerikalıların %57’si ülkenin bir depresyonda veya durgunlukta olduğuna inandığın söylerken yüzde 41’i ekonominin yavaşladığını dile getirmişti.

Gallup’a göre o zamandan bu yana ülke ekonomisinin yavaşladığına inananların oranı azalırken ekonominin depresyona ya da resesyona girdiğini düşünenlerin oranı arttı.
ABD İlk Çeyrek 2008 Beri En Büyük Düşüş
KAYNAK: Bureau of Economic Analysis

En çok da ülkenin bir depresyonda olduğu düşüncesi çoğaldı ki Mart’tan bu yana on puan artarak %30’a çıktı. Diğer taraftan 18-24 Mayıs tarihlerinde yapılan son ankette ekonominin yavaşladığına dair görüş yüzde 24 olarak kaydedilirken 23-29 Mart döneminde bu oran yüzde 41 olmuştu.

Yine Mart döneminde ekonominin resesyonda olduğuna inananların oranı yüzde 37 iken Mayıs anketinde rakam yüzde 41’e yükseldi. Bu noktada bir resesyon gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin iki veya daha fazla çeyrekte negatif olmasıyken, depresyonun daha uzun süreli ve şiddetli bir resesyon olduğu vurgulandı.

ABD’nin bir depresyona veya durgunluğa girip girmediğini değerlendirmek için çok erken olsa da Amerikalıların yüzde 43’ü son zamanlarda ABD’deki ekonomik koşulları “kötü” olarak değerlendirdi. Bu da Gallup’un 2008 başlarındaki anketlerinde Amerikalıların ekonomi hakkındaki değerlendirmelerine benzer nitelik taşıdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu