Yatırım yapmaya başla!

Amerikalılar Elizabeth Warren’ın Teknoloji Devlerini Parçalama Planını Desteklemiyor

Amerikalıların Demokrat Senatör Elizabeth Warren’ın teknoloji devlerini parçalama planını desteklemediği ortaya çıktı. Detaylar haberimizde;
Amerikalılar Elizabeth Warren’ın Teknoloji Devlerini Parçalama Planını Desteklemiyor

Amerikalıların Demokrat Senatör Elizabeth Warren’ın teknoloji şirketlerini ayırma planını desteklemeyerek kendisiyle ilgili ilk kararı verdikleri belirtildi. NBC News/Wall Street Journal tarafından yapılan ankette, ABD’lilerin yaklaşık yarısının Apple, Amazon, Facebook ve Google gibi devlerin daha küçük şirketlere bölünmemesi gerektiği hemfikir oldukları çünkü bunların Amerikan yaşamı üzerinde çok fazla etkilerinin olduğunu söyledikleri ortaya çıktı.

Yüzde 68’i bu gibi kararların hükümet yerine serbest piyasaya bırakılması gerektiğini savunurken yüzde 28’lik dilim tersini savundu. Anket ayrıca Amerikalıların bu devasa firmalara şüpheyle baktıklarını belli etti. Nitekim katılımcıların yüzde 92’si kişisel bilgilerini koruması konusunda Facebook’a güvenmediğini söylerken yalnızda yüzde 6’sı sosyal medya devine güven duyduğunu dile getirdi. Google ve Amazon ise Facebook’a kıyasla biraz daha iyi performans gösterse de bu çok küçük bir arayla gerçekleşti.

23-27 Mart tarihlerinde 1000 yetişkinle yapılan telefon anketinin, yüzde 3.1 puanlık yanılma payı taşıdığı aktarıldı.

NBC News/Wall Street Journal Anketi Anketteki her 4 kişiden üçü, sosyal medya şirketlerinin, reklamverenlerin onları hedeflemesine yardımcı olmak için kullanıcıların kişisel verilerini toplamasını kabul edilemez bulduğunu söyledi. Ayrıca sağlam bir çoğunluk, sosyal medyanın Amerikalıları böldüğünü, zamanlarını boşa harcadığını, yalanlar yaydığını ve kamu figürlerine ya da şirketlerine haksız saldırılar yaptığını öne sürdü. Katılımcıların sadece % 36’sı Facebook ve Twitter gibi şirketler için olan federal gözetim miktarından ve düzenleyicilerden memnun olduklarını aktardı.

Ancak yine de bu şirketlerin hizmetlerinin uzağa gitmesinden ya da bölünmesinden taraftar olunmadı.

ABD'Lilerin Çoğu Teknoloji Şirketlerin Bölünmesi Taraftarı OlduÇünkü halkın aynı zamanda genel olarak teknolojinin ekonomi üzerinde sorundan ziyade daha fazla yararı olduğuna inandığı anlaşıldı. Anketi Demokrat firma Hart Research Associates ile yapan Cumhuriyetçi firma Public Opinion Strategies anketörlerinden Micah Roberts, sosyal medyanın özellikle de Facebook’un bazı ciddi sorunları olduğunu dile getirdi. Sonuçta ABD’lilerin yüzde 57’si Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin ülkeyi birleştirmek yerine bölmek için daha fazla şey yaptığını söylerken, yüzde 35’i tam tersi görüşünü savundu.

Yüzde 61’lik dilim sosyal medyanın halka açık figürler ve şirketler hakkında haksız saldırı ve söylentileri yaydığını belirtirken yüzde 32’si tam tersini savundu.

ABD Sosyal Medya Konusunda Bölündü Çarpıcı bir 82’lik kesim ise sosyal medya sitelerinin insanların zamanını boşa harcaması için daha fazla şey yaptığını savunurken yüzde 15’lik dilim sitelerin Amerikan halkının zamanını iyi kullanması için çalıştığını aktardı. Sosyal medya ile ilgili olumsuz görüşlerdeki çeşitlilik de dikkat çekti. Daha doğrusu, Cumhuriyetçiler de Demokratlar da kadınlar da erkekler de siyahiler de kırsal kesim de aynı fikirleri paylaştı.

Bununla birlikte yaşın, tavırlarda bariz bir değişken olduğu da vurgulandı. Genç anket katılımcıların, sosyal medyanın ülkeyi böldüğüne ve haksız söylentiler yaydığına yetişkinlere kıyasla çok daha az inandığı görüldü. Nihayetinde ABD’lilerin çoğunun Elizabeth Warren’ın teknoloji devleriyle ilgili önerisini desteklememesi dikkat çekti. Geçtiğimiz haftalarda da zengin Amerikalılar için servet vergisi çağrısı ile tartışma yaratan Warren, teknoloji devleri hakkındaki yorumlarıyla da çok konuşulmuştu.

Öyle ki geçtiğimiz günlerde de teknoloji devlerinin veri çaldırma gibi sonuçlar doğuran durumlardan birinci derecede sorumlu olması gerektiğini dile getirmişti. Gerekirse CEO’ların da hapis cezasına çarptırılmasını söyleyen Warren, küçük bir işletme sahibinin müşterisini kandırdığında hapse girebildiğinde ancak milyonlarca kişinin verisini çaldıran CEO’ların devasa ödemeler aldıklarını belirterek örnek vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum