Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerika’da En Çok Hangi Araç Modellerindeki Kazaların Ölümle Sonuçlandığı Listelendi!

iSeeCars adındaki bir araştırma şirketi, 25 milyon araç ve yaptıkları kilometrelerin tespiti sonrasında, kazalarda hangi marka ve modelinde en çok ölüm yaşandığı raporlanmış. İşte detaylar...
Amerika’da En Çok Hangi Araç Modellerindeki Kazaların Ölümle Sonuçlandığı Listelendi!
Yorum

Araştırma şirketleri yine iş başında. Şimdiki araştırma konusu, insanlar en çok hangi araç marka ve modelleri içerisinde ölmüş. iSeeCars‘ın ele aldığı konu listesindeki oranları gördüğümüzde açıkçası biraz korktuk. Ailemizi taşıyacağımız, huzurlu yolculuklarımız için imkanımız el veriyorsa en donanımlı araç modellerine yönelmemiz gerektiğini anladık.

Keza günümüz teknolojilerine baktığımızda eskisine oranla reel verilerle insanlar kazalarda daha az zarar görüyorlar. Normal şartlarda bir aracın ne kadar güvenli olduğunu bizler Euro Ncap gibi kuruluşların gerçekleştirdiği kaza senaryolarından öğreniriz. iSeeCars’nın yöntemi ise verilere farklı bir şekilde sağlayarak, uzun araştırma süreçleri sonunda raporlar çıkarmış. Bakalım ABD’de en çok hangi model içerisinde ölüm yaşanmış.

iSeeCar, araştırmasına belirli yıllarda yaşanan ölüm oranlarını çıkarmakla başlamış.

Abd En Cok Olum Yasanan OtomobillerKendi veri tabanından 2013-2017 yılları arasında gerçekleşmiş ölümlü kazaların listesi çıkartılmış. Sonrasında aynı yıllar arasında satılan 25 milyon otomobil satış verisine ulaşılmış. Bu araç sayısından sonra toplamda yaptıkları “mil” sayısına uşılmış . Ve bunların hepsi hesaplamalarla birbiri arasında orantılanmış.

Görselde verdiğimiz listenin birinci sırasında Mitsubishi Mirage yer alıyor. Gidilen milyar mil başına oranı 10.2 olarak hesaplanmış. Bu oranın inanılmaz korkunç olduğu söylendi. Normal şartlar altında milyar mil oranı çemberinde ortalama 2.6 alınan değerinin 4 katı kadar.

Akabinde Mitsubishi’yi Chevrolet Corvette takip ediyor. Bu spor araç da çok yüksek olan 9.8 orana sahip. Listede en çok dikkatimizi çeken Japon temsilcilerden Nissan’ın 370Z, Versa ve Note ile ilk 14 araç ölüm oranı-raporuna 3 temsilciyle giriyor. Koreli Kia’da farklı değil ve Rio, Soul, Forte ile listede yerini alıyor.

iSeeCars CEO’su Phong Ly, bunun ortalamanın altında güvenlik ve küçük araçlarda sürücü destek sistemlerinin bulunmamasının yanı sıra spor otomobillerle ilgili performans gibi birçok faktörden kaynaklandığını ileri sürdü.

Araştırmanın ikinci listesinde SUV araçlara yer verilmiş.

Abd En Cok Olum Yasanan KamyonetYapılan milyar mil ve 25 milyon araç içerisinden otomobiller ortalama olarak ölüm oranlarında 4.6 hesaplaması yapılmış. SUV araçlar için verilen oran ise 1.7 çıkmış. Buna göre raporun başında Kia’nın Sportage aracının ismi yazılmış.

3.8 ile en çok ölüm yaşanan yol dışı aracı Sportage olurken, 3.6 ile Jeep Wrangler ikinciliğe yerleşmiş. Sıralamaya baktığımızda 4 Amerikan aracı, 5 adet Japon ve 1 adet Kore markasını görüyoruz.

En sonda araç sınıflarına göre değerlendirme yapılmış. Abd En Cok Olum Yasanan Genel Oran

Yine milyar mil üzerinden yapılan kaza oranlarında Subcompact araç sınıfı 4.5, Compact araçlar 3.8, orta ölçekli araçlar 3.3, geniş araçlar 2.6 ve tüm araç gruplarının ortalamasında da 3.3 sonucu alınmış.

İlginizi Çekebilir :

Satilmayan 6 Elektrikli Otomobil Sm3
Vaktinden Önce Çıkarak Piyasada Tutunamayan 6 Elektrikli Otomobil

iSeeCars araştırma şirketinin sahibinin dediği gibi araçların bu şekilde sonuç vermesi, yetersiz güvenlik donanımları. Artı olarak spor araç gruplarında ise sürücülerin altındaki güçleri kontrol edememesinden kaynaklı ölümlerin yaşandığı söylenmiş. Konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu