Yatırım yapmaya başla!

AMD Son Günlerde İşlemci Satışlarında Intel’i Geride Bıraktı

Yapılan bir pazar araştırması AMD’nin işlemci satışlarında rakibi Intel’i geride bıraktığını ortaya koydu.
AMD Son Günlerde İşlemci Satışlarında Intel’i Geride Bıraktı

Günümüzde bilgisayar donanım ürünleri milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. Üreticiler geliştirdikleri yeni ürünler ile birbirleri ile rekabet ediyor. Dünyanın önde gelen başlıca donanım üreticileri olarak AMD, Intel ve Nvidia gibi devleri gösterebiliriz. AMD ile Intel işlemci pazarında birbirleriyle rekabet ediyor.

Ekran kartı tarafında ise Nvidia ve AMD’nin çekişmesi söz konusu. Geride kalan günlerde ortaya çıkan bir rapor AMD’nin GPU satışlarında rakibi Nvidia’nın önüne geçtiğini ortaya koymuştu. Benzer bir durum işlemci tarafında da yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda işlemci pazarında Intel’in büyük bir üstünlüğü söz konusuydu.

Son yıllarda AMD özellikle Ryzen serisi işlemciler ile rakibi ile arasındaki farkı sürekli kapatmaya başladı. Bir perakendeciden elde edilen veriler AMD’nin Intel’e işlemci satışlarında büyük fark attığını ortaya koydu.

AMD, Intel’i Geçti

AMD, Intel’i Geçti

Söz konusu haber Almanya’da teknoloji perakendecisi Mindfactory verilerinden yola çıkarak yapıldı. Verileri paylaşan TechEpihany, AMD’nin beklenenden daha fazla işlemci satışı yaptığını açıkladı. Rapora göre 1-7 Haziran tarihleri arasında yapılan işlemci satışlarında AMD rakibi Intel’e büyük fark atmış durumda. Mağaza tarafından bu süre içerisinde 6.040 işlemci satışı gerçekleştirildi. Bu satışların 5.270 adedi AMD’ye, 770’ tanesi ise Intel imzalı işlemciler olarak kayıtlara geçti.

Yüzde olarak bakıldığında AMD’nin %87.25 gibi rakibine karşı ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Kullanıcıların en çok tercih ettiği model ise AMD Ryzen 5 3600 oldu. Söz konusu işlemci bir hafta içerisinde 1.710 kişi tarafından satın alındı. Rapora göre AMD, Mindfactory aracılığı ile yaptığı işlemci satışlarından 1.1 milyon euroyu aşkın gelir elde etti.

Intel’in bu satışlardan elde ettiği gelir ise 246 bin euro seviyesinde kaldı. Veriler son yıllarda AMD’nin rakibi Intel’e olan üstünlüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Intel’in karşısındaki AMD rüzgarı karşısında ne gibi bir strateji belirleyeceği ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum