Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AMD Ryzen Serisi ile Satışlarda Intel’e Büyük Fark Attı

Dünyanın önde gelen işlemci üreticileri AMD ile Intel arasındaki satış oranlarındaki fark güç geçtikçe daha da artıyor.
AMD Ryzen Serisi ile Satışlarda Intel’e Büyük Fark Attı
HABER GİRİŞ

Bilindiği üzere bilgisayarlara işlemci desteği sunan iki teknoloji devi Intel ve AMD arasında son yıllarda kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Uzun yıllar Intel’in rakibine karşı üstünlüğü söz konusuydu. AMD ise rakibine göre daha uygun fiyat seçenekleri ile kullanıcı için cazip bir seçenek halini almıştı.

Ancak son yıllarda özellikle AMD, Ryzen serisi işlemciler ile büyük bir atak gerçekleşti ve satış oranlarında rakibi Intel’i geride bırakmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Sony, PlayStation 5’te işlemci olarak AMD Ryzen’dan yararlanacağını açıklamıştı. Açıklanan son veriler Ryzen işlemcilere olan ilgiyi gözler önüne serdi.

AMD Intel’i İkiye Katladı

AMD Intel’i İkiye Katladı

AMD’nin son dönemde Ryzen işlemciler ile büyük bir ivmelenme yakaladığı biliniyor. Ancak açıklanan raporlar, şirketin elde ettiği performansın beklenenin de üzerinde olduğunu gösteriyor. Gelen veriler AMD’nin satış rakamlarında rakibi Intel’i ikiye katladığını ortaya koydu. AMD’nin Almanya’da her 3 kullanıcıdan 2’sine ulaştığı belirtilirken, Kasım ayı itibari ile 16 bin işlemci satılmış.

Intel ise buna karşılık 8 bin rakamında kalmış durumda. Son bir yıllık süreçte AMD ile Intel’in arasında çok fazla fark olmamasına rağmen, bu yılın Ağustos ayından itibaren Ryzen’in atağa kalktığı belirtiliyor. AMD’nin lehine olan yüzde 69’a yüzde 31’lik fark, arada açılan farkı göstermeye yetiyor.

GCM Yatırım Banner

AMD’nin Ryzen işlemcileri arasında en çok hangisinin sattığına değinecek olursak, liderliği Ryzen R5 2600 modeli almış durumda. Daha sonrasında ise Ryzen R7 270X ve R5 2600X’in geldiğini görüyoruz. Bu üç işlemcinin arkasında ise Intel Core i7 8700K işlemcisinin geldiği belirtiliyor. Son dönemde büyük bir başarı yakalayan AMD ile Intel arasındaki rekabet, önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmelere gebe merak konusu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.