Yatırım yapmaya başla!

AMD, Nvidia GeForce RTX 2080 Ti’den Daha Güçlü Bir Ekran Kartı Üzerinde Çalışıyor

Ekran kartı üreticileri arasındaki rekabet hızla artmaya devam diyor. AMD’den Nvidia’ya rakip yeni bir model geliyor.
AMD, Nvidia GeForce RTX 2080 Ti’den Daha Güçlü Bir Ekran Kartı Üzerinde Çalışıyor

Bilgisayar kullanıcıları için ekran kartları özellikle oyun deneyimi için büyük önem taşıyor. Sektörün önde gelen iki dev üreticisi AMD ve Nvidia, birbirinden iddialı ekran kartı modelleri ile piyasada yer alıyor. Pazar payı itibariyle Nvidia’nın AMD’ye göre çok daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Şirket özellikle son yıllarda ışın izleme teknolojisine sahip ekran kartları ile dikkatleri üzerine topluyor. Ray Tracing adı verilen bu teknoloji ile oyunlarda çok daha gerçekçi görüntüler elde edilebiliyor.

AMD’nin ise uzun zamandır bu özelliğe sahip bir ekran kartı üzerinde çalıştığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin CEO’su Lisa Su, ışın izleme desteğine sahip ekran kartlarına dair açıklamalar gelmişti. Son günlerde AMD’nin işlemci pazarındaki en büyük rakibi Intel’e karşı büyük işler yaptığı biliniyor. Ortaya çıkan çıkan bir ekran kartı ile AMD’nin Nvidia’ya da benzer durumlar yaşatabileceği tahmin ediliyor.

AMD Piyasanın En Güçlü Ekran Kartını Hazırlıyor

AMD Piyasanın En Güçlü Ekran Kartını Hazırlıyor

Şu an için ekran kartları arasındaki en güçlü model olarak Nvidia imzalı GeForce RTX 2080 Ti’yi gösterebiliriz. ABD’li teknoloji devi ışın izleme destekli bu ekran kartını 2018 yılının Eylül ayında duyurmuştu ve kullanıcılardan büyük ilgi görmeye devam ediyor. OpenVR Benchmark adı verilen bir platformda bu ekran kartını performansı ile geride bırakabilecek bir modele rastlandı. Bu ekran kartının AMD’ye ait olduğu düşünülüyor. Her iki ekran kartına yönelik testin sonucuna göre RTX 2080 Ti’nin saltanatı sona erecek gibi duruyor.

Testte Nvidia’nın ekran kartı 80 fps sunarken, AMD imzalı ekran kartı 103.3 fps performansa ulaşmayı başardı. Bu ekran kartının AMD’ye ait olduğu tam olarak netleşmiş değil. Tahminler o yönde olsa da kimi kaynaklara göre Nvidia’nın da böyle bir ekran kartı üzerinde çalışabileceği yönünde. Yapılan test itibariyle ekran kartının AMD Ryzen 7 4800H işlemcisine sahip olduğu düşünülüyor. Söz konusu ekran kartının takılı olduğu bilgisayar AMD’nin yeni işlemcilerinden güç alıyor.

Bugüne kadar şirket tarafından geliştirilen tüm ekran kartlarında AMD Radeon RX tanımı yer alıyordu. Ancak ortaya çıkan ekran kartında böyle bir tanım yok. Dolayısıyla bu da AMD’nin hiç bilinmeyen bir model üzerinde çalıştığına dair fikir veriyor. Ryzen 7 4800H modeli mobil cihazlar için geliştirilen bir işlemci ve henüz piyasada yer almadı. Önümüzdeki süreçte bu işlemcinin dizüstü bilgisayar modellerinde sunulması bekleniyor.

Ekran Kartı Nvidia’ya Ait olabilir

Ekran Kartı Nvidia’ya Ait olabilir

AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemcisini pek çok bilgisayar üreticisine verdiği biliyor. Bu durum ise söz konusu ekran kartının Nvidia’ya ait olabileceği fikrini akıllara getiriyor. Nvidia ayrıca Asus tarafından üretilmiş bilinmeyen bir ekran kartını test etmişti. Bu tarz ürünler piyasaya sürülmeden önce kimlik bilgileri gizlenebiliyor. Dolayısıyla yapılan testlerde ekran kartının hangi üreticiye ait olduğunu anlamak zorlaşabiliyor. ,

Kağıt üzerinde yine de bu modelin AMD’ye ait olduğu tahmin ediliyor. Üreticinin kim olduğu tam olarak belli olmasa da bugün itibariyle en güçlü ekran kartı olan RTX 2080 Ti’den daha güçlü bir model geleceğinin kesin olduğunu söyleyebiliriz. AMD ile Nvidia arasındaki rekabetin yeni modeller ile daha da alevlenmesi bekleniyor. Yine de pazar payı olarak Nvidia’nın büyük paya sahip olması şirkete büyün avantaj sağlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum