Yatırım yapmaya başla!

AMD, Nvidia’nın Işın İzleme Teknolojisini Kendi Ekran Kartlarına Getiriyor

Dünyanın önde gelen ekran kartı ve işlemci üreticisi AMD, yeni nesil ürünlerinde ışın izleme teknolojisine yer vermeye hazırlanıyor.
AMD, Nvidia’nın Işın İzleme Teknolojisini Kendi Ekran Kartlarına Getiriyor

Ekran kartı pazarında başlıca üreticiler olan AMD ve Nvidia arasında büyük bir rekabet söz konusu. Teknoloji devleri birbirinden yüksek donanımlara sahip ekran kartı modelleri ile kullanıcıları kendisine çekmek istiyor. Bilindiği üzere son dönemde Nvidia’nın Ray Tracing yani ışın izleme teknolojisi tüm dikkatleri üzerine topluyor. Bu özellik sayesinde görüntülerdeki ışık ve gölgelendirme çok daha gerçekçi hale geliyor. Yeni nesil oyunlarda Nvidia’nın ışın izleme teknolojisinin yarattığı fark daha önce gözler önüne serilmişti.

Bu anlamda uzun zamandır Nvidia’nın rakibi AMD’den bir atak yapması bekleniyordu. Oyuncuların çok sevdiği özelliklerden biri olan ışın izleme teknolojisi önümüzdeki dönemde AMD’nin yeni nesil ekran kartlarında yerini almaya hazırlanıyor. Nvidia’nın RTX 2080 ve RTX 2080 Ti modellerine olan yoğun ilgi rakibi AMD’yi harekete geçirmiş görünüyor.

AMD’ye Işın İzleme Geliyor

AMD’ye Işın İzleme Geliyor

AMD’nin rakibine göre fark yaratmak adına ışın izleme deneyimini çok daha üstün bir şekilde sunmak istediği belirtiliyor. Yeni ekran kartlarında DNA2 mimarisi ve Navi 23 GPU’larına yer verilmesi bekleniyor. Radeon RX 5000 serisi ile tanıtılan yeni GPU mimarisi ışın izleme teknolojisine hayat verecek. AMD’nin bu ekran kartlarının çip tedarikini ise TSMC’den sağlayacağı belirtiliyor. Yeni yongalar 7 nm fabrikasyon sürecine sahip olacak.

Teknoloji devinin ışın izlemeye olan ilgisi aslında yeni sayılmaz. Ağustos ayından beri AMD’nin bu özelliğe sahip bir ekran kartı geliştireceği konuşuluyordu. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan söz konusu GPU’ların Linux sürücülerindeki detaylar Navi 23 mimarisini ortaya çıkardı.

Şirkete yakın kaynaklar AMD ışın izleme özellikli ekran kartını ‘Nvidia Katili’ parolası ile geliştirdiğini söylüyor. Bugün itibariyle bu pazarda RTX 2080 serisi kartların büyük bir hakimiyeti söz konusu. Oyun pazarındaki büyüme şüphesiz ekran kartı piyasasına olumlu yönde yansıyor. Nvidia’nın Ray Tracing teknolojisine yeni bir rakip çıkması şüphesiz oyuncuların işine yarayacaktır. Artan rekabet daha uygun fiyatlı ürünlerin kullanıcılara sunulmasına zemin hazırlayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum