Yatırım yapmaya başla!

AMD, Nvidia’nın Son Yaptıklarından Sonra Gemileri Yaktı!

Nvidia’nın son dönemde ekran kartı pazarında yapmış olduğu bazı hamlelerin ardından AMD sessizliğini bozdu. İşte detaylar…
AMD, Nvidia’nın Son Yaptıklarından Sonra Gemileri Yaktı!

Bilindiği üzere ekran kartı pazarında uzun yıllardır AMD ve Nvidia kıyasıya bir rekabetin içinde bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde bu rekabete harici ekran kartı üreterek Intel’in de katılacağı gündemde yer almıştı. Dev şirketlere grafik birimi tedariki sağlayan iki şirket arasındaki rekabetin boyutu son günlerde gitgide artmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Nvidia, GPU pazarında kendi tekelini oluşturmak için bir dizi yaptırımlarda bulunmaya başlamıştı.

Nvidia son dönemde rakibi AMD ile arasındaki farkı arttırmak için destek verdiği üretici firmalara daha erken erişim ve daha fazla grafik birimi desteği sağlayacağını açıklamıştı. Bu desteği verirken ön şart olarak ise firmaların oyuncu ekran kartlarında AMD’ye yer vermemesini şart koşmuştu. Nvidia’nın bu hamlesi AMD’yi oldukça kızdırmış görünüyor ki teknoloji devi firma sessizliğini bozdu.

AMD Sessizliğini Bozdu!

Nvidia’nın AMD’yi fazlasıyla kızdıracak yaptırımlarının ardından bu duruma sessiz kalmadı. AMD sektördeki dev rakibi Nvidia’yı özgürlük düşmanı olmakla suçlayarak sert ifadelere yer verdi. Her ne kadar Nvidia’nın firmalardan istediklerine Dell, Intel, HP gibi firmalar karşı çıksa da AMD bir süredir sessizliğini koruyordu.

Radeon Teknolojileri yetkilisi Scott Herkelman Nvidia’ya karşı sert ifadelerde bulunarak “PC oyunculuğundaki gurur duyduğumuz geçmişimiz hep özgürlük fikri üzerinde şekillenmiştir. Bir kullanıcı hangi oyunu oynayacağı konusunda özgür olduğu gibi hangi donanım üzerinde oynayacağı konusunda da özgürdür. AMD olarak attığımız her adımda bunu temel aldık.” diyerek Nvidia’yı özgürlükçü olmamakla suçladı.

‘Hiçbir Zaman Tekelci Olmadık’

Herkelman yaptığı açıklamada Nvidia’nın son dönemde yaptıklarıyla tekel anlayışına sahip bir firma olduğunu ifade ederek “Hiçbir zaman belirli teknolojiler için oyunculara fatura kesmedik ve seçeneklerini sınırlamadık. Elimizdeki imkanların en iyisini oyunculara sunduk ve tekelci davranışlardan kaçındık. Ortaklarımıza destek verirken asla tekelci şartlar koşmadık. Şuna inanıyoruz ki PC oyunculuğunda istediğini seçebilme bir öncelik değil bir haktır.” rakibini sert bir dille eleştirdi.

Ekran kartı pazarının iki tedarikçi devi Nvidia ve AMD arasındaki soğuk savaş önümüzdeki günlerde daha da kızışacak gibi görünüyor. Bugünlerde sert açıklamalarına tanık olduğumuz firmaların ileri dönemde hukuk mücadelesine dönüşebilir mi bunu zaman gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum