Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AMD, 2020’nin Son Çeyrek ve Tüm Yıla Dair Finansal Sonuçlarını Paylaştı

AMD 2020 yılına dair finansal verilerini kamuoyu ile paylaştı.
AMD, 2020’nin Son Çeyrek ve Tüm Yıla  Dair Finansal Sonuçlarını Paylaştı

Dünyaca ünlü donanım üreticisi AMD, son yıllarda işlemci ve ekran kartı pazarındaki yükselişi ile dikkat çekiyor. İşlemci tarafında Intel ile rekabet eden şirket, ekran kartı pazarında ise Nvidia’ya karşı mücadele ediyor. Özellikle son yıllarda Ryzen serisi işlemciler yüksek performans ve daha uygun fiyat ile Intel imzalı işlemcilere karşı yükselişiyle dikkat çekiyor. 2020 yılına dair gelen sonuçlar, AMD için çok parlak bir dönemin geçtiğini ortaya koyuyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda yeni nesil konsollar tüketicilerin beğenisine sunuldu. PlayStation 5, Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarında AMD imzalı işlemcilere yer verildi. Şirketin GPU tarafında Nvidia’ya meydan okumaya başladığı ve dizüstü bilgisayar tarafında Intel ile rekabet etmeye hazır durumda olduğu belirtiliyor. Son finansal veriler bu durumu ortaya koyuyor. Teknoloji devi 2020 yılının son çeyrek verilerini ve tüm yıla dair bilançolarını açıkladı.

AMD, 2021’in ilk çeyreği için gelirin yaklaşık 3,2 milyar dolar seviyesinde olmasını bekliyor. Bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79 artış anlamına geliyor. Bu artışın tüm işletmelerdeki büyümenin etkisiyle gerçekleşeceği belirtiliyor.

AMD Finansal Tablolarını Açıkladı

AMD Finansal Tablolarını Açıkladı

AMD, 2020’nin dördüncü çeyreği için 3,24 milyar dolar gelir, 570 milyon dolar işletme geliri, 1,78 milyar dolar net gelir açıkladı. Şirket, 2020 yılının tamamı için 9.76 milyar dolar gelir, 1.37 milyar dolar işletme geliri, 2.49 milyar dolar net gelir ve 2.06 dolarlık hisse başına kazanç bildirdi.

AMD başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su finansal rakamlarla ilgili açıklamasında, “2020’de işimizi önemli ölçüde hızlandırdık. Rekor bir yıllık gelir elde ederken brüt marjı artırdık ve 2019’dan itibaren net geliri ikiye katladık. 2021 finansal görünümümüz, ürün portföyümüzün gücünü ve PC, oyun ve veri merkezi pazarlarında yüksek performanslı bilgi işlem için güçlü talebi vurguluyor. Önümüzdeki fırsatlardan heyecan duyuyoruz ve liderlik edecek ürünlere dair yol haritalarımızı uygulamaya devam ederken uzun vadeli stratejimize çok güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.

AMD, 2021’in ilk çeyreği için gelirin yaklaşık 3,2 milyar dolar seviyesinde olmasını bekliyor. Bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79 artış anlamına geliyor. Bu artışın tüm işletmelerdeki büyümenin etkisiyle gerçekleşeceği belirtiliyor. Şirketin çeyrek gelirlerinin yarısından fazlasının Programlama ve Grafikler segmentinden gelmesi de göze çarpıyor. 

Şirket İddialı Ürünler Tanıtmaya Devam Ediyor

Şirket İddialı Ürünler Tanıtmaya Devam Ediyor

Şirket kısa zaman önce düzenlenen CES 2021’de dizüstü bilgisayarlar için Ryzen 5000 Serisi Mobil İşlemcileri Zen 3 çekirdek mimarisini duyurmuştu. Bu ürünler ile benzeri görülmemiş bir performans ve pil ömrü sağlandığı belirtiliyor.

AMD ayrıca 2021’in ilk yarısında piyasaya çıkması beklenen, işletmeler için AMD Ryzen PRO 5000 Serisi Mobil işlemcilerin de duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket ekran kartı tarafında ise oyuncular için AMD Radeon RX 6900 XT GPU dahil olmak üzere yeni nesil PC oyunları için AMD Radeon RX 6000 Serisi GPU’ları piyasaya sürdü.

Yeni grafik kartları, AMD RDNA mimarisi üzerine inşa edilen Radeon grafik kartlarına kıyasla 2 kata kadar daha yüksek performans ve watt başına yüzde 54’e kadar daha yüksek performans sunan, çığır açan AMD RDNA 2 oyun mimarisi üzerine inşa edildi. Diğer yandan yeni nesil ürünlerde stok sıkıntısı yaşandığı biliniyor. Bu sorunun bir süre daha devam etmesi bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum