Yatırım yapmaya başla!

AMD 2020’nin İlk Çeyreği Sonrası Geleceğe Dair Beklentilerini Olumlu Tutuyor

ABD’li teknoloji şirketi AMD, 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı.
AMD 2020’nin İlk Çeyreği Sonrası Geleceğe Dair Beklentilerini Olumlu Tutuyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden AMD, hem ekran kartı hem de işlemci pazarında son yıllarda büyük bir yükseliş trendi sergiliyor. Şirket son olarak 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Paylaşılan verilerde gelirlerde düşüş yaşandığı dikkat çekiyor. Akıllara ilk olarak bu düşüşün Corona virüsünden kaynaklı olduğu geliyor. Ancak AMD yetkililerine göre gelirlerdeki düşüşün sebebi salgın etkisi değil.

Açıklamada bir önceki çeyreğe göre yüzde 16 oranında bir düşüş yaşandığı belirtildi. AMD’ye göre bu düşüşün sebepleri arasında Ar-Ge harcamalarındaki yaşanan artış ilk sırada yer alıyor. Bununla beraber Çin’deki satışların düşüşünün bu durumda etkili olduğu belirtiliyor. Yıllık bazda ise teknoloji devinin gelirlerinde artış olduğu ifade edildi.

AMD İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı

AMD İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı

AMD’nin paylaştığı verilere yıllık oranda gelirlerin yüzde 40 oranında arttığı görülüyor. Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana 1.79 milyar dolar gelir elde etti. Paylaşılan raporda elde edilen gelirlerde en yüksek payın işlemci ve ekran kartı modellerinde olduğuna dikkat çekiliyor. Özellikle Ryzen serisi işlemciler ile son dönemde AMD ile Intel arasındaki rekabetin kızıştığı biliniyor. Buna rağmen açıklanan rakamların beklentilerin altında kaldığı belirtiliyor.

Şirket yetkilileri hedeflerin tutmamasını Corona virüsü yerine tedarik zincirinde yaşananlara bağlıyor. AMD CEO’su Lisa Su, yılın ilk çeyreğinde Çin’deki satışların düşmesinin önemli bir etken olduğunu söyledi. Bununla beraber yılın ikinci çeyreğinde gelirlerde artış bekleniyor.

Şirket özellikle yılın kalan zaman diliminde 7nm işlemci üretimi ile rakibi Intel’e karşı önemli bir avantaj elde etmeyi hedefliyor. Ekran kartı tarafında ise Radeon RX 5000 serisi ile Nvidia ile bir rekabet söz konusu. AMD CEO’su ayrıca 2020 yılı içerisinde piyasaya sürecekleri işlemci ve ekran kartı modelleri konusunda herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum