Yatırım yapmaya başla!

Ambalajlı Gıda Ürünlerinde “Trafik Işığı” Uygulaması Başlıyor

Ambalajlı gıda ürünlerinde trafik ışığı modelinin detayları paylaşıldı. Buna göre gıdaların paketinde içerisindeki maddelerin miktarına göre sarı, kırmızı ve yeşil renkleri kullanılacak.
Ambalajlı Gıda Ürünlerinde “Trafik Işığı” Uygulaması Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ambalajlı gıda ürünlerinde başlatılacak olan trafik ışığı modelinin detaylarını paylaştı. Sağlık Bakanlığı ile yürütülen obeziteyle mücadele çalışmaları kapsamında, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılacak. Devreye alınacak uygulamada ambalajlı ürünler şeker, tuz, yağ ve doymuş yağ miktarına göre farklı renklerde kategorize edilecek.

Trafik ışığı modeline göre ambalajlı gıda ürünleri, içerisindeki maddelerin yoğunluğuna göre sarı, kırmızı ve yeşil renklerle gruplandırılacak.

Ambalajlı Ürünlere Trafik Işığı UygulamasıBakanlıktan yapılan açıklamada, hazırlanan yönetmeliğe göre sıvı veya katı olarak satılan ambalajlı gıdaların, içindeki yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz miktarına ilişkin referans alım oranları etiket üzerinde belirtilecek.

Renklendirme uygulaması her besin için ayrı ayrı yapılacak. Etiketleme kuralları katı ve sıvı gıdalar için de farklı şekilde ayarlanacak. Bunun için kişinin günlük tüketebileceği miktarlara göre referans alım değerleri baz alınacak. Bunlar için de düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç kritere göre değerlendirme yapılacak.

Doymuş yağ, yağ, şeker ve tuz oranı düşük olan ürünlerde yeşil renk kullanılacak.

Doymuş Yaş ve Tuz Oranı Düşükse Yeşil IşıkEğer bu içeriğin miktarı orta seviyedeyse o gıdanın ambalajında açık sarı, yüksekse kırmızı renkler kullanılacak. Yüksek kriteri belirlenirken yağ, doymuş ya, tuz ve şeker besin öğeleri için referans alım oranının %25’inden fazla olmaması şartı konulacak. Katı bir gıdanın 100 gramında 1,5 gramdan fazla tuz varsa kırmızı, 12 gram yağ varsa sarı, 4,6 gram yağ varsa yeşil renk kullanılacak.

Balık gibi dondurulmuş gıdalar için “Çözündürülmüştür, tekrar dondurmayınız” ifadesi tüketicinin kolayca okuyabileceği şekilde ambalaj üzerinde yer alacak. Yani bu alanda herhangi bir renk kullanılmayacak.

Yağ, tuz ve şeker gibi besin öğelerinin gıda içerisinde yer almaması durumunda herhangi bir renk kullanılmayacak.

Besin Değerine Göre Renksiz UygulamaGıdanın adını oluşturan tüm kelimeler aynı büyüklük, yazı tipi, stil ve arka plan rengi ile kontrast oluşturacak şekilde en az 3 milimetrelik punto büyüklüğünde karakterler kullanılarak yazılacak. Çölyak hastaları için “glutensiz” veya “gluten içermez” gibi ifadeler de gıda paketlerinin üzerinde yer alacak.

Taze sebze ve meyvelerin etiketlerinde ürünün adı, varsa çeşidi, menşe bilgisi, işlenmişse veya herhangi bir katkı maddesiyle kaplanmışsa olası bir alerji durumuna karşı gıda işletmecisine ait iletişim bilgileri de ambalajların üzerinde bulunacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum