Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Toplantısının Fed’e Yansımaları Hangi Yönde Olacak?

Avrupa Merkez Bankası'nın şaşırtan teşvik hamlesinin ardından Amerikan Merkez Bankası'nın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor...
AMB Toplantısının Fed’e Yansımaları Hangi Yönde Olacak?
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı, geçtiğimiz gün gerçekleşti. AMB toplantıda piyasaları oldukça şaşırtan bir karar alınarak rekor düzeyde teşvik açıklamasında bulunuldu. Bu açıklamanın ardından ise yatırımcılar risk alımlarını hızlandırdılar. Ancak bu gelişmenin ardından AMB Başkanı Mario Draghi bir açıklama gerçekleştirdi. Draghi açıklamasında, kısa vadede yeni bir faiz indirimi beklemediğini ifade etti. Bu gelişmenin ardından ise piyasalarda dengeler bir anda tersine döndü ve hisse senetleri tarafında sert satışlar başladı. Yatırımcılar güvenli liman taleplerini arttırdılar ve böylelikle yeni yılın en çok kazandıran yatırım aracı olarak görülen altın yeniden değer kazanmaya başladı.

Geçtiğimiz gün gerçekleşen AMB toplantısının ardından ABD Merkez Bankası’nın (FED) nasıl bir yol izleyeceği ise merak edilmeye başlandı. Bilindiği üzere önümüzdeki hafta yılın ikinci Fed toplantısı gerçekleşecek. Piyasalar ise gerçekleşecek olan Fed toplantısına odaklanmış durumdalar. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleşen yılın son Fed toplantısında uzun bir aranın ardından faiz artırım kararı gelmişti. Ayrıca faiz artırım kararının yanı sıra önümüzdeki dönemde gerçekleşecek toplantılarda kademeli olarak faiz artırılabileceğinin de sinyalleri verilmişti.

Yatırımcılar yeni bir faiz kararı beklemiyorlar…

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısında üyelerin yeni bir faiz kararı alıp almayacağı ise merak konusu olmuş durumda. Yatırımcılar yaptıkları değerlendirmelerde, dünkü AMB toplantısının ardından Fed’in bu ayki toplantısında yeni bir faiz artışı kararının almasını beklemediklerini söylüyorlar. Ayrıca yatırımcılar, yeni yılda daha fazla faiz indirimlerinin gerçekleşmesinin ise doların birçok büyük para birimi karşısında yükselmesine neden olabileceğini belirterek; böylelikle ihracat ve imalat sektöründe gerilemelerin yaşanabileceğini ifade ediyorlar.

Fed Yetkileri Ocak bildirisinde ne demişti?

Hatırlanacağı üzere yeni yılda Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’in büyümesinde görülen yavaşlamanın etkisiyle küresel piyasalarda volatilite giderek artmıştı. Bu gelişmelerin yaşandığı ortamda Fed yetkilileri Ocak bildirisini yayınlamışlardı. Yetkililer bildiride, küresel ekonomik ve finansal gelişmeleri yakından izlediklerini söylemişlerdi.

Barclays Şef Ekonomisti Michael Gapen, Fed toplantısıyla ilgili görüşlerini açıkladı:

Gapen yaptığı değerlendirmede; Fed yetkililerinin uzun vadeli federal fonlama oranı tahminlerine yer verilen tabloda daha yavaş faiz artışını işaret ederek, politika ayrışmasına dair endişelerini ifade edebileceğini söyledi. Hatırlanacağı üzere Fed Aralık bildirisinde yeni yılda 4 faiz artırımı beklendiğini vurgulamıştı. Gapen bu konuyla ilgili olarak, politika farklılaşması ve durumun enflasyon ve istihdama olası etkilerinin bu tahminlerin düşmesine neden olabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar