Yatırım yapmaya başla!

AMB Yetkilileri ‘Güçlü Euro’ Endişelerini Paylaştı

Avrupa Merkez Bankası'nın Temmuz ayı toplantısına ait tutanakları açıklandı ve Euro düşüşünü sürdürdü. İşte detaylar;
AMB Yetkilileri ‘Güçlü Euro’ Endişelerini Paylaştı

AMB’nin Temmuz ayına ilişkin toplantı tutanaklarında Euro ile ilgili endişelere yer verildi. Euro’nun gelişen ekonomilere verdiği destekten daha fazla güçlenebileceğine ilişkin endişelerle tutanaklardan önce başlayan düşüş devam etti. 19 – 20 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen toplantıya ait tutanaklar, analistlerin tahminleri doğrultusunda açıklandı.

Euro’nun bugüne kadar gerçekleştirdiği yükselişin, bölge ekonomisinin temel ilkelerinde dünyanın geri kalanına göre göreceli olarak gerçekleşen değişimi, kısmen yansıttığı kaydedildi.

Euro Yükselişini Kısmen Gösterdi

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ise Euro’nun gelecekte daha çok güçlenebileceği riskine ilişkin endişeler, tutanaklarda yerini aldı. Böyle bir ortamda AMB Yönetim Kurulu’nun politika için daha çok yere ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Gereken durumlarda ve zamanlarda, her iki yönde de parasal teşviğin derecesini ayarlamak için de esnekliğe ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Analistler AMB tutanaklarında, Euro’da son dönemde görülen yükselişlerin endişe verip vermediği konusunda mesajlar arayacaklardı. Ayrıca zayıf enflasyona karşı hassasiyeti de inceleyeceklerdi.

Analistler Yetkililerin Endişelerini Bekledi

Tutanaklarda en çok merak edilen konu ise bankanın parasal teşviklerin geri alınmasına yönelik tartışmalara duruşunun ne olduğuydu. Dün AMB Başkanı Mario Draghi’nin 25 Ağustos’ta gerçekleşecek Jackson Hole konferansında sessiz kalacak olması, kötü algılanmış ve Euro’nun düşüşüne neden olmuştu. Suskun kalmasının nedeni, zayıf enflasyon ve para politikasında henüz istenenin elde edilememesi olarak gösterildi.

Avrupalı döviz traderları, EUR/USD paritesinin Londra saatiyle 10:58’de 1,1706 seviyesinden işlem yapmaya başladı. Gün içi en yüksek seviye olan 1,1790’dan dönüşte ise zarar durdurmaya çalıştı.

Avrupalı Döviz Traderları Zarar Durdurdu

Türkiye saati ile 13:35 sularında ise EUR/USD paritesi % 0,55 düşüşle 1,1700 dolardan işlem görmeye başladı. EUR/TRY paritesi ise % 0,43 değer kaybıyla 4,1218’den işlem görüyor.

Euro Bölgesi’ne ait en son açıklanan çekirdek enflasyon verisine göre tüketici fiyatları, Temmuz ayında Haziran ayına göre yıllık bazda % 1,1 oranından % 1,2 oranına yükseldi. Euro Bölgesi’nde TÜFE, Temmuz ayında bir öncesi aya göre % 0,5 oranında düştü ve beklentilerle orantılı geldi. Geçen yılın aynı dönemine göreyse % 1,3 yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum