Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Temmuz Toplantısında Eylül Ayı için Bir Faiz İndirimi Planlayabilir

Avrupa Merkez Bankası'nın gelecek hafta gerçekleşecek olan toplantısında, Eylül ayında bir faiz indirimine işaret etmek için kapı aralayabileceği söylendi.
AMB Temmuz Toplantısında Eylül Ayı için Bir Faiz İndirimi Planlayabilir
Yorum

Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan toplantısında, Eylül ayında bir faiz indirimi yapabileceğine dair gerekli zemini hazırlayabileceğini düşünüyorlar. Haziran ayında Euro bölgesi enflasyon verilerinin yüzde 1,3 artış ile beklenenden yüksek olduğu ancak yüzde 2’lik merkez bankası hedefinin altında olduğu bilgisi alındı.

AMB; Draghi’nin güvercin tutumu, siyasi belirsizlik ve dış zayıflıkları durdurmada geç kalan ekonomiler karşısında bloğu korumak için mücadele ediyor.

AMB Bloğu Korumak için Mücadele EdiyorS&P Global Ratings ekonomistleri Marion Amiot ve Sylvani Broyer, AMB’nin Eylül ayındaki toplantısını takiben mevduat faiz oranını 10 baz puan düşürmesini ve Ekim ayında varlık alımlarında 15 milyar Euro olarak niceliksel gevşemeyi sürdürmesini bekliyorlar.

Mevduat tesisi faiz oranı, merkez bankalarına bir gece boyunca para yatırmak için kullanılan faiz bankalarını tanımlar ve bölgede Haziran 2014’ten bu yana olumsuz seviyede olmuştur. Amiot ve Broyer, “Avrupa ekonomisi hala düşük viteste ve iki hızda gelişmekte olup, bir tarafında güçlü hizmet etkinliği var, ancak diğer tarafta imalatta belirgin bir iyileşme görülmedi,” dediler.

Avrupa’nın önde gelen üretim güçleri olarak kabul edilen Alman ve İtalyan ekonomileri, durgunluğa giren bölgelere yaklaşmaya başladılar.

Alman Ekonomisi Durgunluk İşaretiBrexit, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı, İran gerilimleri, Çin’deki ekonomik yavaşlama ve Avrupa’nın ABD’deki potansiyel tarifeleri gibi çeşitli dış risklere karşı Avrupa ekonomileri son derece duyarlı hala geldi. S&P ekonomistleri, üretim zayıflığının güçlü hizmet sektörüne ağırlık vermesinin muhtemel olduğunu belirterek, bu yıl büyüme ve enflasyon tahminlerinde daha aşağı yönlü revizyonlar görebileceğimizi belirttiler.

Ana refinansman işlemleri, marjinal borç verme tesisi ve mevduat tesisi üzerindeki mevcut AMB faiz oranları sırasıyla; %0, %0,25 ve %-0,40 seviyelerinde bulunuyor. Küresel bir yavaşlama ve zayıf enflasyonist baskıların zemininde S&P, AMB’den Eylül ayında yapılacak 10 baz puanlık bir faiz indirimi için ileriye dönük rehberliği düzenlemesini bekliyor.

FED ve enflasyon beklentilerinin etkisiyle AMB’nin Eylül ayındaki toplantısında kısa süreliğine faiz indirimi yapabileceği düşünülüyor.

FED Etkisiyle Faiz İndirimiAnalistler yayımladıkları notta; “Aşağı yönlü bir önyargı; Euro, FED tarafından daha gevşek politikaları güçlendirirse ve piyasaya dayalı enflasyon beklentileri mevcut düşüklerinden belirgin bir şekilde artmazsa AMB’nin Eylül 2019’a kadar en kısa sürede faiz oranlarını düşürmesini sağlayacak,” dediler.

AMB’nin Haziran ayında bir yıl ileriye dönük rehberlik süresini uzatması nedeniyle bu toplantının rehberliğin bu yönünü tekrar değiştirmek için çok erken olacağını da eklediler. Bununla birlikte S&P, Euro bölgesi ekonomisinin yavaş gelişmesi göz önüne alındığında AMB’nin iletişimi konusunda gelecekte yapılacak daha fazla işi olacağını öngörüyorlar.

Amiot ve Broyer, merkez bankasının en az 2021 yılının ikinci çeyreğine kadar faiz oranlarını tekrar yükseltmelerini beklemiyorlar.

2021'e Kadar Düşük Faiz OranlarıUBS’deki ekonomistler ise 12 Eylül’de ve 12 Aralık’ta 10’ar baz puanlık depozito oranı indirimi bekliyorlar. Bu beklentilerini ise ABD’deki ticaret ve para politikası görünümündeki keskin değişime bağlıyorlar. FED, faiz oranlarını düşürme ihtimalinin artmasına neden olmuş ve çoğu analist yıl sonuna kadar iki kademede fiyatlanmaktadır.

UBS Baş Euro Bölgesi Ekonomisti Ricardo Garcia, “Küresel ekonomiye olan bu sarsıntı, 31 Temmuz’da en kısa sürede ABD’de 50 baz puanlık indirime gitmesine neden oldu. AMB kendi parasal rahatlamasını takip etmese de Euro’nun ABD dolarına karşı aşırı değer kazanabileceğini düşüyoruz,” dedi.

UBS, AMB’nin sıkılaştırıcı önyargıyı gelecek Perşembe günü faiz oranlarındaki yönlendirme yolundan kaldırmanın ötesine geçeceğini ve Draghi’nin sert bir mesaj iletmesini beklediğini tahmin ediyor. Yayımladıkları notta ise AMB’nin şu ana kadar sıfır faiz oranı işaretinin altındaki artışlarla azaldığı, 20 değerinde bir değer yerine 10 temel puanlık iki oranlı kesimin öngörülmesinin ardındaki neden olduğunu belirtti.

Garcia, ek faiz indirimlerinin bankalara ve banka kredisi yaratmalarına daha fazla zarar vereceğini, Avrupa bankacılık sektörünün çok ağır bir şekilde yavaşladığını vurguladı.

Avrupa Bankacılık Sektörü YorumuBu nedenle AMB’nin zararı azaltmak için mevduat katmanı uygulayacağını öngördü. Bankalar, verim ve günlük karlarını bulma yeteneklerini sınırladığından, geleneksel olarak çok düşük oranlardan zarar görmektedir.

Garcia, “Bu, AMB’nin mevduat tesisinde bankanın fazla rezervinin maliyetini artıracak. Dahası, daha düşük bir AMB mevduat oranı, yaklaşmakta olan TLTRO III’ün daha cazip hale geleceği anlamına gelecektir,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu