Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB’nin Yayımladığı Rapor ile Euro Bölgesi Bankaları Kredi Standartlarında Sıkılaşmaya Yöneldi

Yayımladığı raporla bankalarda kredi sıkılaştırmayı sağlayan Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz indirimine yöneleceği beklentileri diğer bankalarda endişeye sebep oluyor.
AMB’nin Yayımladığı Rapor ile Euro Bölgesi Bankaları Kredi Standartlarında Sıkılaşmaya Yöneldi
Yorum

AMB’nin “Banka Kredi Anketi” raporu yayımlandı. 144 bankanın katılım gösterdiği rapordan elde edilen bilgiye göre Euro Bölgesi’nde bulunan bankalar 2019 yılının ikinci çeyreğinde firmalar ile hanehalkına kredi standartlarını sıkılaştırmaya yöneldi.

Söz konusu raporda Mortgage kredilerine olan talebin yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe oranla fazla büyük bir değişim kaydetmediği bilgisi yer alıyor. Bununla birlikte düşük faiz oranları, sabit yatırımlar, birleşme ve satın almalar gibi unsurlarla şirket kredilerindeki talebin destekleneceği öğrenildi. Bu kapsamda beklenen oranda artış yaşanacak.

Şirket kredilerine dair ifadelerin yer aldığı raporda bazı noktalar dikkat çekti.

Raporda Bazı Noktalar Dikkat ÇektiDüşük risk avantajı, yüksek fon maliyetleri ve bunun yanında bilanço kısıtlamaları ile birlikte daha yüksek risk algılarıyla, kredi standartlarını sıkılaştırmaya katkıda bulunulduğu açıkça ifade edildi. Ayrıca raporda Euro Bölgesi’nde yer alan bankaların 2019’un üçüncü çeyreğinde şirket, konut ve tüketici kredilerine olan talebinin artacağı öngörüldü.

Bilindiği gibi görev süresi Ekim ayında bitecek olan Başkan Draghi’den AMB’ye ilişkin planlarını açıklaması bekleniyor. Çünkü Avrupa ekonomisinin güçlü bir harekete hazırlanıp ticaret gerginlikleri, jeopolitik riskler ve gelişen piyasalardaki zayıflık gibi sebeplerin beraberinde getirdiği ekonomik faaliyetler ile enflasyondaki yavaşlamaya karşı önlem alması gerekiyor.

Eurosystem tarafından yapılan Banka Kredi Anketi, bankaların kredi şartları hakkında bilgi vermekle birlikte yılda 4 kez gerçekleştiriliyor. Son anket 17 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.

Banka Kredileri Anketi Yılda Dört Kez Gerçekleştiriliyor19 ülkenin para politikasından sorumlu AMB, geride bıraktığımız günlerde enflasyon hedefinde değişiklik yapmaya yönelmişti. AMB Başkanı Mario Draghi’nin görevinin sonuna yaklaşıldığı şu günlerde enflasyon hedefini revize etmeye yönelen bankanın bu hamlesiyle parasal teşvikleri uzatma konusunda politika yapıcıları cesaretlendirebileceği konuşulmuştu.

Önemli ülkelerin merkez bankalarının büyük çoğunluğunun faiz oranlarında indirimine yöneldiği şu günlerde AMB de aynı yolu izliyor. Fakat diğer bankalar “karlarını zayıflatacağı” gerekçesiyle AMB’nin bu indirim hamlesinden endişe duyuyor.

Başkan Draghi, AMB’nin zaten sıfır seviyesinin altında bulunan faizleri düşürmesi halinde, bu durumun bankaların karlılığını ve kredi miktarını düşürmeye zorlayacağını söyledi.

Başkan Draghi Durumun Kredi Miktarını Düşürmeye Zorlayacağını SöylediDraghi ardından, durumun bu hale gelmemesi için tedbirler alınacağını ekledi. Diğer bir taraftan finans kuruluşları uzun bir zamandır bazı maliyetlerin müşterilerine yansımamasından dolayı memnuniyetsizdi. Zor durumdaki Alman bankası Deutsche Bank’ın Çarşamba günü ilan edeceği finansal veriler beklenirken, söz konusu etkiye dair son işaretin görülebileceği belirtildi.

Salı günü AMB tarafından yapılan bir anketin sonuçları incelendiğinde, Euro Bölgesi’nde bulunan bankaların 2019 yılının ikinci çeyreğinde şaşırtıcı bir hamleyle kredi standartlarında sıkılaştırmaya gittiği görüldü. Ayrıca gösterge faizi sıfırın altında bulunan 5 merkez bankası arasında yalnızca AMB’nin bu tedbirleri yer almıyor.

Euro Bölgesi için adil bir sisteme gitmek göründüğü kadar basit olmamakla birlikte, mevduat fazlasının üçte ikisi Alman, Fransız ve Hollanda bankalarında bulunuyor. Bununla birlikte yalnızca %10’luk bölümünün İtalyan ve İspanyol bankalarında bulunduğu biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu