Yatırım yapmaya başla!

AMB’yi Yönetecek İlk Kadın Başkan Christine Lagarde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Christine Lagarde, bu ayın başlarında 28 Avrupa ülkesinin temsilcileri tarafından AMB’nin bir sonraki başkan adayı olarak gösterildi. Peki, Christine Lagarde hakkında bilinmesi gerekenler neler?
AMB’yi Yönetecek İlk Kadın Başkan Christine Lagarde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ECB Başkanı Mario Draghi’nin yerine geçmesi için Avrupalı liderler tarafından aday gösterilen Christine Lagarde, son dönemin en popüler isimleri arasında yer alıyor.

Nitekim Avrupa Merkez Bankası’nı neden Christine Lagarde yönetmeli sorusuna verilen cevaplar, övgü dolu yönleriyle ve yöneticinin sahip olduğu nitelikleri vurgulamasıyla onu daha çok ön plana çıkarıyor. Kendisi AMB’ye liderlik edecek ilk kadın başkan unvanını kazanacak olmasıyla da dikkat çekiyor. İşte Lagarde hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar:

Lagarde, Hukukçuluktan Maliye Bakanlığına Geçiş Yaptı

Lagarde, Hukukçuluktan Maliye Bakanlığına Geçiş YaptıChristine Lagarde, Christine Lallouette olarak 1956’da Paris’te doğdu ve çalışmalarının çoğunu Fransa’da tamamladı. Paris Nanterre Üniversitesi’nde hukuk fakültesinden mezun oldu. Paris Barosu’na avukat olarak kabul edilmesinin ardından 1981’de ABD’ye giderek Baker McKenzie bünyesinde çalışmaya başladı.

Önce çalıştığı şirketin yönetim kuruluna seçildi, sonrasında da firmanın küresel yönetim kurulunun başına geçerek bu pozisyondaki ilk kadın oldu. 2005 yılında Fransa Dış Ticaret Bakanı olarak siyaset dünyasına girmek için Baker McKenzie’den ayrıldı. İki yıl içinde Fransa’nın Finans ve Maliye Bakanı olarak atanan Lagarde, böylece G-7 ülkesinin ilk kadın finans şefi oldu.

IMF’nin İlk Kadın Şefi

IMF’nin İlk Kadın Şefi2011 yılında Uluslararası Para Fonu’nun genel müdürlüğüne atanan Christine Lagarde, yine bir ilke imza tarak bu pozisyona sahip olan ilk kadın oldu. 2016 yılında yeniden IMF Başkanı seçilen Lagarde, tazelediği güvenle 2021’e kadar kurumu yönetme hakkını kazandı.

2011 ve 2012’de zirveye ulaşan hükümet borcu krizleri boyunca Yunanistan, Portekiz ve İrlanda için kurtarma programlarını denetledi. Üç ülkenin de Euro Bölgesi üyesi olarak euro kullanmaları, Lagarde’nin yakında hizmet edeceği merkez bankası şefi olarak Avrupa ekonomilerini iyi tanımasını sağladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın İlk Kadın Başkanı

Avrupa Merkez Bankası’nın İlk Kadın BaşkanıBu ayın başlarında 28 Avrupa ülkesinin temsilcileri onu öncelikle enflasyonu kontrol etmesi ve bloktaki para politikası kararlarını uygulaması için AMB başkan adayı olarak gösterdi. Yeni görevine 1 Kasım’da başlaması gereken Lagarde hakkında konuşan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yöneticiyle ilgili şu ifadelerle görüş bildirdi.

“Christine Lagarde’yi IMF’nin patronu olarak tanıyorum. Onu ne istediğini bilen, yön vermekte çok net olan biri olarak sert bir hanımefendi olarak tanıyorum. Ona borç almaya gittiğinizde koşullar konusunda çok serttir, bu yüzden AMB’den yardım isteyen Avrupa ülkesi olmak istemem.”

Christine Lagarde Tapie Meselesinde Suçlu Bulundu

Christine Lagarde Tapie Meselesinde Suçlu BulunduFransa Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin arkadaşı Bernard Tapie’ye 400 milyon euro ödenmesi için emir vererek, 14 yıllık bir anlaşmazlığı sonlandırdı.

Ancak Lagarde, ödemeyi gerekli incelemeye tabi tutmaması gerekçesiyle suçlu bulundu. Yine de herhangi bir para ya da hapis cezası almadan görevine devam etmesine karar verildi. Muhalifleri Lagarde’nin adalet sistemine müdahale ettiğini, destekçileri ise sürecin devam etmesi halinde hükümetin daha büyük bir faturayla karşılaşacak olduğunu savundu.

Christine Lagarde, Senkronize Yüzmede Milli Takımdaydı

Christine Lagarde, Senkronize Yüzmede Milli TakımdaydıGençliğinde Christine Lallouette iken senkronize yüzme dalında Fransa milli takımının bir üyesi olan Lagarde, ülkenin ulusal şampiyonasında bronz madalya kazandı. Aynı zamanda iki erkek çocuk annesi olan Lagarde, kariyer basamaklarını sağlam adımlarla tırmanmasıyla tanınıyor.

Zaten Avrupalı liderler ve maliye bakanları da Lagarde’yi Avrupa Merkez Bankası’na liderlik edecek doğru kişi olarak nitelendiriyor. Geniş irtibat listesi ve iletişim becerileri onun en güçlü yönleri arasında gösteriliyor. Bazı eleştirmenler parasal kararlar alma yeteneğini sorguladılar; Bununla birlikte, IMF’deki çalışmalarına aşina olan insanlar onun iyi bir dinleyici olduğunu ve büyük olasılıkla merkez bankasındaki teknokratların uzmanlığına güvenebileceklerini söylediler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum