Paylaşım

AMB Euro Konusunda Hiçbir Endişe Duymuyor


 

Bazı büyük ekonomiler parasal teşvikten çıkmaya hazırlanırken, AMB yetkilisi Euro konusunda henüz bir endişe duymadıklarını söyledi. Detaylar şöyle...

Döviz traderları, önümüzdeki aylarda bazı ülke ekonomilerinin parasal teşvikten çıkmaya hazırlandıklarını belirtti. Böyle bir ortamda ise gözler para birimlerine çevriliyor. Uzmanlar, bu tür durumlarda yetkililerin güçlü para birimlerine sırtını dayamasının zor olacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta AMB yetkilileri, güçlü Euro endişelerini dile getirmişti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı ve Estonya Merkez Bankası Başkanı olan Ardo Hansson ise parasal teşvikten çıkış görüşmeleri yaklaşırken, Euro’nun güçlülüğü konusunda bir endişe duymadıklarını dile getirdi.

Ardo Hansson, dün verdiği röportajda, Euro’nun dolar karşısında güçlenmesinin ekonomideki büyümenin sonucu olduğunu belirtti.

Euro, dolar karşısında 2017 yılının başından bu yana %12 oranında bir yükseliş kaydetti. Hansson, piyasaların Avrupa konusunda daha iyimser olduklarını düşündüklerini, bu durumun ise Euro’nun daha güçlü olmasına yol açtığını ifade etti. Döviz kurları hakkında daha ayrıntılı analizler için tıklayın.

Robobank stratejistlerinden Jane Foley, Euro/Dolar’ın 1,20’nin üzerine çıkabileceğini öngördüğünü ifade etti.

Bugün başlayacak olan Jackson Hole toplantısına da dikkat çeken Foley, piyasaların toplantıya katılacak olan FED Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’den çok net açıklamalar beklemediğini söyledi. Foley, Yellen’dan kısmen de olsa şahin bir tutum beklediklerini ancak faiz artışı konusunda yine net bir açıklama olmayacağını bildirdi.

Euro’nun hala yükselme potansiyelinde olduğunu söyleyen Foley, Yellen’dan şahin bir tavır gelmesi halinde doların boğa piyasasına girebileceğini ifade etti.

Foley, bugün %0,1 düşüşle 1,17’den güne başlayan Euro/Dolar paritesi için, yıl sonuna kadar 1.20’ye çıkacağını tahmin ettiğini bildirdi.

Piyasalar ve yatırımcılar Cuma günü konuşma yapacak olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi bekliyor.

Yatırımcılar Mario Draghi konuşmasından, para politikasına dair ipuçları arayacak. Öte yandan Draghi, son günlerde bu konuda düşüncesini öne çıkaran en ufak bir sinyal vermedi. Dün Almanya Lindau’da yaptığı konuşmanın ardından Euro yükselişe geçmişti. Draghi, bu konuşmasında Euro’ya dair hiçbir endişe duymadığını dile getirdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın