Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Faiz Oranları Mart 2021’de de Sabit Tutuldu

Avrupa Merkez Bankası'nın 2021 yılının ikinci faiz toplantısını gerçekleştirirken, politika faizini %0'da marjinal fonlama faizini %0,25'te tuttu.
Euro Bölgesi Faiz Oranları Mart 2021’de de Sabit Tutuldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Christina Lagarde başkanlığında Mart 2021 para politikası toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan çıkan karar, faiz oranlarının sabit tutulması yönünde oldu. Piyasa beklentisi de herhangi bir değişiklik yapılmaması yönündeydi.

AMB, politika faizini Ocak 2021 toplantısında olduğu gibi %0’da bırakırken, marjinal fonlama faizini %0,25’te tuttu. Mevduat faizini ise %-0,5 seviyesinde bıraktı.
AMB Faiz Oranları - Mart 2021
Grafik: Trading Economics

Bölgedeki makroekonomik senaryo, ocak ayından bu yana önemli ölçüde değişti. Tahvil getirileri ve enflasyon yükselirken, ekonomi üzerindeki toparlanmaya zarar verebileceği düşüncesi hakim oldu. Bu nedenle Başkan Lagarde’nin toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında bu etkileri azaltmak için ne yapmayı planladığı takip ediliyodu.

AMB Yönetim Konseyi, Mart 2022’nin sonuna kadar toplam 1,850 milyar Euro’luk pandemik acil durum satın alma programı (PEPP) kapsamında net varlık alımları yapmaya devam edeceğini de duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Finansman koşulları ve enflasyon görünümüne ilişkin ortak bir değerlendirmeye dayalı olarak Yönetim Kurulu, önümüzdeki çeyrekte PEPP kapsamındaki alımların bu yılın ilk aylarına göre önemli ölçüde daha yüksek bir hızda gerçekleştirilmesini bekliyor,” ifadelerine yer verildi.

Konseyin en azından 2023 sonuna kadar PEPP kapsamında satın alınan vadesi dolan menkul kıymetlerden anapara ödemelerine yeniden yatırım yapmaya devam edeceği de belirtildi. Varlık satın alma programı (APP) kapsamındaki net alımların ise aylık 20 milyar Euro’luk bir hızla devam edeceği söylendi.

Konsey APP kapsamında aylık net varlık alımlarının, politika faizlerinin destekleyici etkisini güçlendirmek için gerekli olduğu sürece devam etmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca temel AMB faiz oranlarını artırmaya başlamadan kısa bir süre önce sona ermesini de beklediklerini belirttiler.

Para politikası kararında yeniden finansman operasyonları yoluyla bol miktarda likidite sağlanmaya devam edileceği de ifade edildi. Hedeflenen uzun vadeli yeniden finansman operasyonlarının üçüncü dizisinin (TLTRO III), firmalara ve hanehalklarına banka kredisi verilmesini destekleyen, bankalar için cazip bir finansman kaynağı olmaya devam edeceği ifadesi tekrarlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu